| anonim_4396 a întrebat:

Buna sunt a 5 a si sunt varza la matematica,am niste exercitii pe care cred ca le voi intalni la teza ( nu sunt teme si nu vreau sa copi) dar vreau sa inteleg cum se fac, sa-mi aratati (sunt de nota 10 si 9) :
1.determinati toate numerele naturale care impartite la 6 dau catul un numar natural mai mic decat restul.
2.determinati 2 nr naturale stiind ca suma lor e 25, iar catul impartirii unuia la celalalt este 5.
AJUTOR! p.s : daca nu stiti nu va bagati sa ma induceti in eroare, sunt destul de proasta...

2 răspunsuri:
| R1e2b3e4c5a6 a răspuns:

La 1, numerele sunt :1, 2 3, 4, 5

| sacalup a răspuns:

La 1 habar nu am, dar la 2 pot sa te ajut:
a+b=25
a:b=5=>a=5b
5b+b=25
6b=25 imparti si gata.