| bbnnmm a întrebat:

Sunt clasa a 12-a și ni s-a spus că în următoarele zile trebuie să ne prezentăm la cabinetul medical pentru un control, iar fetele trebuie să se dezbrace în lenjerie intimă pentru acest control. Știe cineva despre ce control este vorba? Ce implică? Ideea e că nu sunt epilată deloc, deoarece eu mă epilez cu ceară și trebuie să las părul să crească, și nu vreau să mă epilez acum pentru controlul acesta, pentru că am programare la epilat abia peste o lună. Și nu mă simt prea confortabil să mă vadă cineva neepilată, deoarece eu nu suport nici să mă văd eu neepilată, d-apoi alții. Pot amâna controlul? Sau se poate face acest control fără să fiu dezbrăcată în lenjerie?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu n-am auzit in viata mea de asemenea control la scoala, sigur ai inteles bine? Nu ne-au pus niciodata sa ne dezbracam, singura interventie in scoala au fost vaccinuri si cand ne-au cantarit, atat.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu poti aman controlul!
Odata planificat, vine un medic sau o comisie pentru toata lumea. Inca nu-i caz sa te dai cocota, ca nu se face concurs de miss, ci un control general.
Oricum, medicul sau cine vine nu-i interesat daca esti tu epilata sau nu, fiind focusat pe ceea ce au de controlat.
Evita sa porti gstring sau chiloti transparenti, imbraca ceva decent care sa-ti acopere crapatura fundului si pasarica, ca astea-s mai importante.

| sierra1 a răspuns:

"fetele trebuie să se dezbrace în lenjerie intimă pentru acest control"

NU există așa ceva!

| ywar a răspuns:

Mai, daca esti a 12-a poate vin eu sa-ti fac controlul! Mi-e pofta de o carnita tanara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm...şi eu sunt tot în a 12-a şi n-am auzit până acum să se facă controlul ăsta.Sunt curioasă dacă se va face şi la noi.Dar sigur ai auzit bine? Până acum tot ce ne-a făcut a fost să ne măsoare, să ne cântărească, să ne asculte la inimă şi să ne pună câteva întrebări(dacă am fost operați, dacă avem ceva boli cronice etc.), altceva nimic.

| bbnnmm explică (pentru anonim_4396):

Și pe noi ne-a măsurat, ne-a cântărit și ne-a luat tensiunea, iar în următoarele zile ne-a anunțat de acel control. Azi ne-a explicat mai detaliat despre ce e vorba. Vor să vadă mușchii și coloana, iar pentru asta trebuie să fim dezbrăcați în lenjerie. Eu am avut probleme cu coloana și am mai fost la medic și tot așa, m-a pus să mă dezbrac, inclusiv sutienul și îmi atingea coloana de sus până jos să vadă dacă e dreaptă.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Intreaba despre ce control e vorba. Dar nu cred ca exista asa ceva. Controlul ti-l faci din anumite motive, nu ca te trimite scoala. laughing

| claudiad a răspuns:

Eu stiu ca in a12-a se mai faceau ceva vaccinuri, nu stiu daca au scos sau nu, oricum n-ar avea legatura cu dezbracatul. Mai erau controale dinalea ca sa iti afle greutatea, inaltimea, si tin minte ca ne-a dezbracat odata si pe noi pentru ceva, nu mai stiu daca in a12-a si nici pentru ce anume. Oricum ar intra numai fete si nu e nimic rusinos in a nu fi epilata, toate femeile au par, nu e nimic iesit din comun. Tin minte ca si eu in perioada liceului eram mereu stresata cu asta de parca daca vedea cineva un fir de par pe piciorul meu sau pe undeva era tragedie. Acum (la 23 de ani) putin imi pasa. Dau de 2 ori cu lama si aia e, daca ies din casa si observ ca mi se vede ceva par pe la glezne, ma doare undeva si daca vede lumea. Ti se schimba perceptia cu timpul crede-ma. Eventual iei niste chiloti mai lati ce acopera cumva zona cu par si gata.