| AlegoRRRia a întrebat:

Buna sunt elena si am o problema foarte mare.mama mea imi face zile negre.mereu ma face sa imi ies din fire.ma enerveaza la culme si nu stiu ce sa mai fac.va rog sa ma ajutati.la primul raspuns dau funda dar va rog ajutati-ma sad

Răspuns Câştigător
| Xfantasy a răspuns:

Draga mea, am patit si eu asa ceva. Cand o sa te mai enerveze spune-i asta. draga mea mama, deoarece sunt o fata calma si in toata firea as vrea sa-ti spun de acum ca lucrurile pe care mi le faci sunt degeaba si ca tot ce-mi vei spune imi va intra pe-o ureche si-mi va iesi pe alta.Asa ca daca esti pregatita sa vorbesti singura, fa-o, dar iti spun ca cineva inteligent nu ar faceo. asa o fac eu pe mama sa taca, nu ascult nimic si apoi spun" ai spus ceva". Asta o scoate din minti. Tacerea foloseste. Noroc

5 răspunsuri:
| teiube a răspuns:

Buna elena te inteleg cum e si mie la fel si eu am momente cand imi vine sa ma arunc de la etaj dar ce sa facem daca esti majora poti sa iti cauti sa te muti nu stiu ce varsta ai iar daca nu incearca sa o ignori pe cat posibil iesi afara cu prieteni asculta muzica nu pune la suflet totul si evita sa stai in aceiasi incapere ca sa nu va mai certati pana la urma stiu ca parinti ne vor bine dar uneori exagereaza si ar trebui sa isi schimbe metodele dar tu stai linistita nu o lasa sa te vada suparata nu o baga in seama iar cad va linistiti incrcati sa vb pote rezovati ceva pup

| WeLoveIceCream a răspuns:

Buna AlegoRRRia! pai trebuie sa cauti un moment in care sa ii spui mamei tale ce simti. e usor, chiar daca nu pare. sau incearca sa te calmezi uneori cand ai tendinta sa explodezi de furie. poate ca uneori exagerezi. sau poate nu. dar incearca sa nu reactionezi asa de rau. Succes mult! Bye si sper ca te-am ajutat sa-ti rezolvi problema! Funda?batting eyelashes

| santy a răspuns:

Buna! Eu de ex mi- am dat seama cu timpul ca daca mă enervez mai mult rău îmi fac si nu rezolv nimic doar dau satisfactie celui pentru care mă enervez. Părerea mea e sa zambesti la orice zice sa fii calma si o sa vezi ca nici ea nu o sa mai spună ceva enervant pentru tine! Succes

| Anamaria150 a răspuns:

Ar trebui sa fi mai calma si nu pentru ea ci pentru tine. asa reactionam si eu inainte pana mi-am dat seama ca-mi fac eu rau. acum o las sa ii turuie gura ma fac ca nu aud si daca. chiar ma enerveaza la culme oricat de tare ar tipa sau orice ar face ma stapanesc si ii raspund frumos asa vede ca nu ii raspunzi urat sau rastit si se calmeaza. ar trebui sa incerci:*

| PufuSiPunct a răspuns:

Si eu patesc la fel, de obicei ii raspund urat pentru ca ea imi vorbeste urat, si uite, tata m-a pedepsit, acum m-am furisat la pc. >_> eu numar casa ma calmez, ma pun jos, si incep sa numar, strang din pumni, si cand raman singura, incep sa urlu si sa injur, ce sa fac?laughing asa ma descarc eu, cauta o metoda in care sa dai nervii afara, nu ii tine inauntru, o sa fie mai rau, si incearca sa vorbesti cu mama ta pe temele pe care va certati. cam atat, cred, pa paa