| Anonimm137 a întrebat:

Sunt eleva in clasa a 9-a la liceul decebal din constanta, la mate-info. Ultima medie de admitere acolo a fost 8, 60. Din mai multe motive, as vrea sa ma mut in clasa a 10-a la liceul mircea cel batran la mate-info intensiv germana. Acolo, ultima medie e 9, 88. Pe primul semestru (nu vreau sa ma plang dar asa e -.-) am cam facut o varza deoarece am avut niste probleme de familie care m au afectat. Si din cauza asta, media mea pe sem 1 e 8, 76.
Si problema e urmatoarea: chiar daca m as straduii foarte mult si ca prin minune as avea media cat mai aproape de 10 sau chiar 10, tot nu as reusi sa am media nici macar egala cu 9, 88. Sunt foarte dezamagita si situatia asta nu mi da pace. Vreau neaparat sa ma mut la acel liceu ( nu mai stau sa insir motivele pentru care imi doresc atat de mult asta ) si stiu ca multi dintre voi veti zice " muta te in clasa a 11-a" dar credeti ma pe cuvant ca situatia arde si nu mai pot astepta inca un an. nu mai sunt in stare. ( stiu suna penibil ) [ prea multe paranteze sorry ]
Si acum in sfarsit am ajuns la intrebare [ stiu ca am scris mult si te am plictisit si stiu ca probabil acum ma injuri pentru atatea paranteze dar imi cer scuze. Again.] Credeti ca prin absurd as putea intra la liceul respectiv intr un fel sau altul chiar daca diferenta dintre media mea [ daca o sa am media 10 desi cred ca nu dar asta e maximul pe care il ating (9, 38)] si media liceului (9, 88) este de 0, 50? [suna a problema de mate te rog nu ma injura stiu ca sunt enervanta lel ] Cunoasteti cumva un caz de genu? Ca sa mi spuneti ce a facut persoana respectiva happy nu de alta. Desi cred ca ( scuzati cacofonia dar meh ) cazul meu e cam unic :/ pentru ca numai o fata ca mine poate sa isi faca sperante din astea. Mda. Oricum multumesc anticipat pentru raspunsurile care vor veni si oamenii care au avut rabdarea sa citeasca. [ eu n as fi avut {pupincurism activat} sunteti niste oameni minunati ca doriti sa ma sfatuiti in legatura cu situatia de rahat in care ma aflu :*] Pupici dulci** :*

1 răspuns:
| SergiuBoss11 a răspuns:

Sal! Poti intra la liceul respectiv daca media ta din anul asta este mai mare decat media ultimului elev din clasa liceului unde vrei sa intrii. daca tie iti iese media 9 anul asta, iar celui mai slab elev de acolo 8, 50. tu poti intra la liceul respectiv.inainte trebuie sa discuti cu directorul/secretara.cel mai bine ar fi sa te prezinti personal sa vada ca nu esti o oarecare si ca vii din alt liceu bun.

PS. Daca nu-mi dai funda voi veni dupa tine la liceul Decebal din Constanta la mate-info.