| Alexis123bsb a întrebat:

Buna, sunt genul de persoana care uraste vara deoarece tot timpul am patit ceva pe tot parcursul ei. Evident vara asta deja incepe minunat.Sustin evaluarea nationala iar parintii mei se intorc din strainatate desi m-am rugat de ei sa nu vina pentru ca exista posibilitatea de a nu-mi da examenul dar na cui ii pasa.Deja simt ca m-am saturat de tot, senzatia ca nu stiu ce voi face plus lipsa de calciu, plus stresul din partea lor ca voi primi nu stiu ce daca iau la un liceu bun ma face sa innebunesc de tot.Acum toata lumea iese insa eu urasc sa ies deoarece sunt o persoana singuratica, nu pentru ca nu am prieteni dar i-am lasat pe toti pentru ca asa m-am nascut sa fiu.Prefer sa fiu singura toata ziua decat sa ies.Nu pot spune daca am anxietate pentru ca nu stiu cum se manifesta.Pe langa astea am si o puternica frica de urmarire alta chestie care imi poate strica ziua.Nu pot dormi singura desi am 15 ani deoarece simt frica persistenta.

Ce pot face sa scap de toate astea?

Răspuns Câştigător
| Trustmotorcy a răspuns:

Salut,

Lipsa de disciplină este în general neatenția pe care ți-o acorzi ție însuți, nu ești atentă suficient la gândurile tale, la mișcările tale, la stările tale, la haosul din înăuntrul tău. Nefiind atentă la lucrurile astea, nu știi să te ordonezi, să organizezi toate gândurile care fug întâmplător prin minte, ca să-ți faci un bine.

Tot timpul suntem încojurați de distrageri, fie de activitățile bifate pe o zi, fie în cazul tău evaluarea națională, care sunt convins că-ți oferă mari bătăi de cap. Disciplina este să-ți pui în ordine gândurile, stările și mișcările dintr-o zi, să fii de asemenea prezentă, să observi lucruri care se întâmplă în interiorul tău, cât și ceea ce parcurgi tu ca acțiune, cum ar fi învățatul, în exteriorul tău.

Începe să facă sens, pentru că vei începe să-ți rânduiești toate activitățile, să le iei ușor și calm, atunci te vei relaxa puțin. Un om care este neatent la el, se grăbește, aruncă cu cuvinte, este de obicei un om nedisciplinat, nu pentru că este un om rău, dar pentru că așa s-a obișnuit în mintea lui.

Pentru un moment, dă-ți o pauză de la tot, respiră adânc și încearcă prima dată să îți organizezi interiorul, stările tale, iar după acțiunile din exterior. Observându-ți mișcările și gândurile te vei relaxa, apoi caută din afară elemente care se te disciplineze, disciplina pleacă din a te schimba pe tine acceptând exteriorul, așa cum este el, îmbunătățindu-l.

Nu te-ai născut să fii singură, ca ființă umană e greu de suportat singurătatea, departe de cineva cu care să vorbești măcar. Pentru ajutor de învățat, ai putea lua vitaminele B și magneziu, îți vor echilibra puțin starea de spirit.

Așa ca pe final, dacă ai chef să îți petreci timpul pe Youtube într-un mod util, ți-l recomand pe Alexandru Pleșea, e psiholog și are o grămadă de răspunsuri bune pentru probleme de tot felul.

Mult succes!

| Alexis123bsb explică (pentru Trustmotorcy):

Multumesc mult! As vrea sa iau o pauza dar mama mea evident ca va insista sa invat.Am vrut sa iau vitamine dar nu m-a lasat mama ca nu am nevoie si etc etc, cat despre singuratate, tin sa precizez ca tatal meu este asa in sensul ca el poate sta si 1 luna fara sa vb cu nimeni din simplul fapt ca nu i pasa de nimeni si nimic, drept dovada ca doreste sa vina acasa cu pretextul ca oricum nu o sa fac nimic la examen.Cu linistea interioara o duc foarte prost.Mi s-a spus de foarte multe ori ca sunt neatenta grabita si ca o sa am mult de pierdut dar ori de cat ori am incercat sa imi stabilesc un program tot timpul am fost distrasa de total alte chestii.Deja este oarecum prea tarziu sa mai pot schimba ceva deoarece mai este doar o luna si eu nu am invatat nici un comentariu.

1 răspuns: