| ღ♥√εđεŧtą ♥ღ a întrebat:

sunt in clasa a 8 a si la sfarsit d an facem banchet sh poze...pana atunci as vrea sa mai slabesk...macar un pic... c as putea face?

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

La varsta ta nu poti urma un astfel de regim, gen "nu manca dupa 6 seara", esti inca in crestere si in plus ai nevoie de proteine, vitamine, minerale, toate astea compun energia necesara pentru a putea invata la scoala si deci trebuie sa te hranesti bine altfel te vei trezi cu diverse probleme (printre care insomnii, bulimie, randament scazut la invatatura ce-ti vor afecta si notele de la scoala!) so ai mare grija!

Eu zic ca cel mai bine ar fi sa practici un sport, oricare iti place tie. De exemplu, baschetul, are mai multe beneficii: te inalta, te mentine sanatoasa (din toate punctele de vedere), este si o activitate practica. Cat despre regimul alimentar de care am spus si mai sus... incearca sa-ti formezi un program de alimentatie regulat (ore precise de masa, multe legume si fructe, hrana variata)...chestiile ăstea cu alimentatia sanatoasa ar trebui sa va invete si la scoala, parca la tehnologie ...intr-a 5a, a6a, nu?

Succes si nu trebuie sa fii complexata de un kilogram in plus sau minus, pentru ca oricum ai alte aspecte frumoase care te scot in evidenta!
Pa-pa!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune si fetelor cat ai crescut, era cineva pe aici care intreba daca poate sa se inalte prin baschet, pentru regim : portii mici calea tuturor succeselor.

| mrproffesor a răspuns:

Sa mananci cu masura si niciodata dupa 6 seara

| kiki_1173 a răspuns:

Poti sa te trezesti diminiata facind niste exercitii si alergind... ajuta mult astea...la virsta asta e normal atit