| RebecaScoala a întrebat:

Bună! Sunt în clasa a 8 a! Si nu stiu la ce profil aş vrea sa merg! Imi place foarte mult Biologia, dar nu imi place matematica si nu sunt nici foarte buna..In rest sunt buna la engleza, romana, etc. Puteti sa ma ajutati? Aş dori să ma fac terapeut sau sa lucrez la ceva veterinar.

3 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Poți merge liniștită la filologie sau științe sociale.
Va trebui un pic sa te pregătești după mai mult cu biologia și chestii (pentru că o faci doar până în a 10-a), dar eu zic că ți s-ar potrivi mai bine un profil umanist.
In ziua de azi poți să termini și un profil tehnic, dar la care se da bacul, atât timp cât îl ai luat, nu contează la ce facultate te duci.
Bafta!

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca trebuie sa alegi profilul in functie de materiile care iti plac, nu invers. Din ce ai scris aici rezulta ca ti s-ar potrivi profilul uman.

Succes.

| iulianr a răspuns:

Poți să mergi la un profil uman și înveți biologie singură, acasă, daca îți place. Poți să te înscrii la orice facultate dorești după aceea, indiferent de profilul din liceu. Posibil sa fie mici excepții, dar sigur nu te încurcă cu nimic. Oricum, daca până la urma decizi sa te înscrii la profil real, nu te speria de matematica, vei învăța cu siguranță. Eu am urât întotdeauna matematică și nu am fost bun, dar am dat la mate-info și nu a fost nimic de speriat, nici în cei 4 ani și nici la BAC. Te adaptezi și înveți pe parcurs și nu vei avea probleme.