| Miruna_7848 a întrebat:

Buna :*. Sunt in clasa a 8a si sunt cam nehotorata in privinta profilului si liceului pe care sa il aleg. Ma gandeam sa ma duc la filologie sau la stiinte sociale intensiv engleza, la Alecsandri sau Vranceanu( ambele din Bacau big grin). Ce ar trebui sa aleg, tinand cont de faptul ca ma pricep la limbi straine si sunt buna la literatura (tocmai de aceea vrand sa frecventez un profil de tip uman?) big grin

5 răspunsuri:
| xxdd a răspuns:

Paii. daca te duci la filologie, n`o sa ai prea multe optiuni mai departe, pe cand daca te duci la stiinte sociale, o sa stii mai detoate, si o sa ai obtiuni mai multe.

Eu una as alege stiinte sociale.

| Heng a răspuns:

Daca vrei sa fii desteapta, te sfatuiesc sa mergi la mate-info.Nu cunosc baca-ul, nu sunt din bacau, nu stiu ce licee sunt.

| Bianca26bb a răspuns:

Aceasta intrebare mi. o pun si eu in fiecare zi. Am pus multe intrebari pe TPU pe tema asta. Eu, sincer, sunt la fel ca tine, adica imi place literatura si limbile straine.
Eu as vrea sa ma duc la filologie pentru ca am auzit ca e lejer, ca nu dai teze diferite in fiecare an (ca la Stiinte Sociale ). Stiu ca la filo se dau teze la limba straina 1, romana, istorie/geografie.
Adevarul e ca acest profil, filologie, nu iti da prea multe optiuni, caci daca frecventezi acest profil, nu poti sa te duci la Academie, la Facultate de anumite specializari[reale].
Asta stiu eu, si eu sunt nehotarata.

| queeny a răspuns:

Buna. Da-mi si mie idul tau happy

Sunt din Bacau si cred ca avem ceva in comun legat de licee laughing

| analoveskorea a răspuns:

Si eu sunt din Bacau tot clasa a 8-a la inceput si eu am vrut sa aleg un profil uman la Alecsandri ca la Vranceanu nu vreau sa ma duc iar la Ferdinand nici atat eu ti-as zice sa alegi totusi stiinte sociale intensiv engleza daca spui ca te pricepi la limbi straine si cum spunea cineva ai mai multe optiuni dupa ce termini liceul