| passenger a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a si am inceput sa ma gandesc sa dau toate examenele care tin de cunoasterea limbii engleze (toefl, cae etc.). Am cateva intrebari. Eu as vrea sa le dau in clasa a 10-a pe toate, dar in ce perioada se sustin (primavara, vara, toamna?) si cand trebuie sa merg sa depun actele?

1 răspuns:
| AnnAnne a răspuns:

Eu nu inteleg de ce sa mai dai CAE daca dai TOEFL? TOEFL e mult peste Cambridge, plus ca e si mai bine vazut in afara, daca vei vrea sa pleci la facultate in strainatate. Daca e doar asa pentru echivalarea probei la bac, sugerez CAE, ca daca nu ai cunostinte foarte foarte foarte bune(nu exagerez), nu iei TOEFL-ul.CAE-ul e mai usor si totusi trebuie sa muncesti mult si la el.
Te interesezi la British Council-ul din orasul tau despre data pana la care trebuie depuse actele, cand se va sustine examenul si altele de genul.
Si iti mai dau un sfat: sa nu-ti pui toate examenele(poate mai dai si la germana/franceza sau altele) intr-un singur an, ca e mult de munca la fiecare din ele; poate nu-ti dai seama acum, da' chiar trebuie sa te pregatesti bine.Nu te trezesti azi ca vrei sa dai examen si maine te duci.Succes!happy