| kmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkm a întrebat:

sunt in clasa a zecea si vreau sa dau mai departe la facultate la jurnalism. Care credeti ca e cea mai buna facultate din tara si de ce?
Dar imi puteti recomanda si cateva facultati in strainatate si care ar fi motivele pentru care mi le recomandati?
Funda pentru cel mai bun raspuns. happy

Răspuns Câştigător
| laleauaneagra46 a răspuns:

Dac te referi la cea mai buna facultate de jurnalism din tara eu ti-ar recomanda Facultatea de Jurnalism si Stintele Comunicarii din cadrul renimitei Universitati din Bucuresti sau cea din Craiova deoarece sunt niste facultati renumite din tara noastra si consider ca au obtinut acest renume cu un motiv. Daca iti este de ajutor poti consulta acest ghid: http://www.ghidjurnalism.ro/facultati-de-jurnalism.
In ceea ce priveste facultatie din afara:
Top 10 universități în Media și Comunicare
1. University of Wisconsin-Madison – SUA
2. London School of Economics and Political Science (LSE) – Marea Britanie
3. University of California, Berkeley (UCB) – SUA
4. University of Southern California – SUA
5. University of Texas at Austin – SUA
6. Nanyang Technological University (NTU) – Singapore
7. University of Illinois at Urbana-Champaign – SUA
8. Stanford University – SUA
9. National University of Singapore (NUS) – Singapore
10. University of Amsterdam – Olanda
Iar daca vrei sa stidiezi in Anglia: http://www.academiccourses.ro/Cursuri/jurnalism/Marea-Britanie/Anglia/
Daca vrei sa reusesti cu adevarat in acest domeniu eu iti recomand strainatatea deoarece in Romania putini sunt cei care profeseaza ca jurnalist sau o meserie specifica acestei facultati dupa absolvire. Si nu numai din acest motiv. Din punct de vedere a programei de studiu si sistem, facultatile din strainatate sunt mai avantajoase. Sper ca te-am ajutat. Orice ai alege multa bafta! :*

| kmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkm explică (pentru laleauaneagra46):

Multumesc. happy
Dar vreau sa iau in calcul si aceasta varianta, sa stiu toate posibilitatile: daca de exemplu reusesc sa termin o facultate in Romania, de jurnalism, cate sanse am sa pot profesa in domeniul acesta in strainatate? Vreau sa zic... diploma este recunoscuta si in afara, nu?

| laleauaneagra46 a răspuns (pentru kmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkm):

Am inteles. Tu in mare parte ti-ai dori sa urmezi o facultate aici in tara dar sa profesezi in strainatate. Cred ca ai sanse destul de mari sa reusesti. Dar depinde si de tara si orasul in care doresti sa profesezi. In ceea ce priveste diploma cred ca este recunoscuta international. Dar, nu sunt 100% sigura. Dar din moment ce foarte multi absolventi ai unei facultati din Romania ai plecat in afara, presupun ca este.
P.S: Multumesc pentru funda! :*

| kmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkm explică (pentru laleauaneagra46):

O meriti. Da, mi-as dori sa fac facultatea in Romania, nu cred ca as fi pregatita sa fac o schimbare asa mare. Dar mai apoi, dupa terminarea facultatii, posibilitatile sunt mai limitate aici, in timp ce in alta tara pot fi mai avantajoase si captivante. Nu m-am gandit inca la vreo tara, deocamdata nu stiu, tu mi-ai recomanda ceva?

| laleauaneagra46 a răspuns (pentru kmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkm):

Nu prea stiu ce sa iti cecomand. Depinde cat de departe vrei sa pleci. Sunt multe tari dezvoltate in mass-media. Dar din cate am vazut, mai dezvoltate ar fi in America sau Anglia.

| kmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkm explică (pentru laleauaneagra46):

Okay, iti multumesc mult.

| laleauaneagra46 a răspuns (pentru kmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkm):

Cu mare drag! Inca o data mult succes in orice alegi sa faci! :*

| kmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkm explică (pentru laleauaneagra46):

Multumesc. happy

8 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

Universitatea din Bucuresti, prin traditie.
Ca sfat, ti-as sugera sa te gandesti foarte bine la ceea ce-ti place/ ce vrei sa faci/ la ce crezi ca te-ai pricepe. Orienteaza-te in functie de piata muncii etc.