| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Sunt nouă aici și chiar dacă mă simt jenată îmi doresc să adresez o întrebare și îmi doresc să nu mai fiu judecată
Deci am aproape 17 ani, sunt fată și am 1 70 și in jur de 78 de kg chiar mai mult ..ideea este ca nu mănânc mult deloc și nu sunt fana sucurilor energizantelor sau a dulciurilor pur și simplu sunt o persoană foarte rezervată când vine vorba despre asta, mănânc moderat
Cred ca este nevoie de specificarea faptului ca eu sufăr de astm bronșic și când eram mică pe la 5 6 ani eram foarte slabă și ai mei mi au dat in jur de 3 ani vitamine,m-am îngrășat brusc chiar daca nu mâncam mult, dupa ce am avut un deces in familie am slăbit brusc după m-am îngrășat și tot asa, in vara anului trecut am ajuns la 67 de kg fără sa fac nimic doar viața mea era una lipsită de stres și probabil asta m-a făcut sa am un corp armonios
eu nu simt disconfort din punct de vedere al santatatii dar mă simt foarte rușinată de aspectul meu ..sunt fată și mă doare să văd ca indiferent de cat încerc nu arăt și eu bine ..am încercat sa merg la sală dar am scolioza și doctorul mi-a spus ca nu este deloc în regulă să fac sală încerc să fac cardio cat mai mult dar din pricina inimii nu pot face nici asta mult.mă doare să văd ca fetele din jur sunt așa frumoase iar eu sunt cum sunt am aproape 90 în talie..cu dietele nu prea merge fiindcă nu am o situație materială bună,încerc să îmi calibrez meniurile zilei cu ce am,să implementez legume și fructe mai multe,să iau calciu si fier din alimente potrivite dar nu văd vreo schimbare,vara asta nu am putut ieși nicăieri de rușine,oamenii din jur îmi spun ca nu li se pare ca sunt grasă ci ca doar am un surplus de câteva kilograme dar eu ma îndoiesc de asta
mi e rușine cu mine, am încercat și să mă înfometez dar mai rău îmi fac, nu pot să rezist stării de rău după o zi sau două de înfometare și ajung să mi se pună perfuzii și nu e ok
Aveți vreo idee cum aș putea și eu să scap de asta și să slăbesc măcar 3 kilograme să mă simt și eu bine? să am și eu un corp mai ok ..chiar este dureros să mă văd pe mine în oglindă și să văd burta vergeturile și toate imperfecțiunile pe care le am
Vă rog nu mă luați la mișto.Dau funda! scuzați categoria nu o pot selecta pe cea de,, sănătate,,

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 16-17 ani si 1.70m ar trebuiis a ia maxim 60kg.
Ceea ce tie ti se pare ca nu mananci mult, denota ca nici macar nu esti constienta de cate mii de calorii mananci zilnic.
Ti-as recomanda sa elimini intotalitate: dulciurile, sucurile, energizantele, berea, cartofii, fasolea boabe si painea, foitajele, prajiturile si dulciurile de orice fel.

Infometarea este cea mai mare prostie pe care o poate face un om gras, obisnuit sa anace mult, fiindca isi da un stres mare stomacului care intra in alerta si face economie, iar cand prinde mancare depoziteaza dublu, ca sa nu fie infometat din nou.
Deci: infoemtarea este cel mai mare rau pe care ti-l poti face tie, neslabind evidnet.

Recomand 3 mese pe zi cu 400-500 calorii la fiecare masa, in asa fel incat sa nu mananci mai mult de 1200-1500 calorii pe zi, ca sa poti da jos grasimea asimilata.
De altfel si sportul ajuta la arderea rapida a grasimii, in special vara, cand poti sa manaci doar salate si o bucata de piept de pui pe gratar sau fiarta.

| gabriela200129 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu cred ca ai stat sa citești cu atenție, am probleme de sănătate eu mai mult decât cardio nu pot să fac și de mâncat nu mănânc știu foarte bine cat mănânc și niciodată n am depășit 4 feli de pâine la o masă, nu îmi plac cartofii și nici fasolea nu mănânc dulciuri doar beau cafea uneori nu cred ca este ok sa tragi o concluzie înainte sa încerci sa înțelegi

| Violleta2022 a răspuns (pentru gabriela200129):

Mergi la nutritionist, fiindca asa cum mananci tu nici nu ma mir de ce nu slabesti.
Cand ai aproape 20kg peste greutatea normala nu mananci 4 felii de paine la o masa cum manaci tu, ci ZERO paine!

| Violleta2022 a răspuns:

@ gabriela200129
https://www.tpu.ro/utilizator/acgene

Program serios de dieta: FARA PAINE DELOC, fara ereale, fara projituri, fara dulciuri, fara fast food, fara sucuri si fara enrgizante.
Si alergat 5-6km pe zi!

Trebuie sa intelegi ca 4 felii de paine la o singura masa este ENORM de mult pentru o femeie supraponerala, care se plange ca nu mananca mult si nu stie de ce nu slabeste.

"... de mâncat nu mănânc știu foarte bine cat mănânc și niciodată n am depășit 4 feli de pâine la o masă"

| DragosDeLaDabuleni a răspuns:

Salut sefa! mai mult confidence, este important sa gasesti oameni in jurul tau care te vor accepta pentru cine esti si nu pentru cum arati! Capul sus!

| Baciu_Razvan_1984_Ma2i a răspuns:

Buna.

Fara carbohidrați (cartofi, fasole, orez, faina, malai etc. ) fara zahar si fara mese dupa orele 17 00. Fa asta si e rezolvat. Succes!