| puffa_6346 a întrebat:

Bunabatting eyelashessunt noua pe aici! si am o intrebare cam penibilabig grin...am 15 ani jum, 1.72 inaltime si 42 de kg, cei din jur imi spun ca sunt slaba si as vrea sa ma ingras [mananc mult mai ales seara dupa 22:00 si nu se punesad]si sunt si putin cam plata in partea de sussad! pss niste sfaturitongue mersi:*

10 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Sa nu te puna sfantul sa te apuci de mancat chestii nesanatoase (cum ar fi fast-food shits sau dulciuri) doar ca sa te ingrasi, ca pe urma ne vei intreba cum sa slabesti laughing)) Si pe langa asta iti vei deregla metabolismul si sanatatea(daca mananci tot ce ti-a recomandat Aly nu numai ca te faci cat vaca, scuze de expresie, dar mai faci si un diabet de toata frumusetea. Totusi sper ca tot ce a spus el/ ea e un fel de glumalaughing ).
Uite ce e... tu esti slaba intr-adevar, dar si varsta e de vina! Ai sa vezi ca in timp se vor mai aseza cateva kilograme pe tine si vei arata mult mai bine! La 15 ani inca esti in plina dezvoltare, asa ca nu ar trebui sa-ti faci probleme.(iti spun asta din proprie experienta)
Tu mananca portii normale, atat cat iti cere organismul, si ai rabdare! Aa, si pentru dezvoltarea masei musculare ia in considerare sfatul cu sportul! big grin
Good luck! happy

| AdY a răspuns:

Iti dau eu un raspuns mai aproape de relitate:

1. Poti sa maninci toata ziua si tu no sa te ingrasi deloc! Tine minte asta, maninca si 4000 cal pe zi ca no sa fie nimic. Sunt 2 feluri de organizare a metabolismului:
1. toate resursele in plus se depun mai ales pe burtica, solduri(la fete)
2. Toate resursele care sunt in plus sunt date afara.

Posibil ca la tine sa fie a 2 a varinta. Daca e asa nu te vei ingrasa. Am avut aceeiasi problema ca si tine dar s-a rezolvat de la sine.

| OxiiiLineage a răspuns:

Buna kiss.
Esti prea slaba! Scuza-ma de indiscretie laughing.
Bun, pentru a te ingrasa sanatos mu trebuie sa manaci seara si tarziu. Mananca in portii mici, putina paine neagra sau graham, putin ou, fructe si legume. De asemenea sportul este obligatoriu! Jogging, inot, aerobic, mersul la sala, bicicleta, rolele vor ajuta formarea muschilor big grin.
Noroc >big grinbig grinbig grin

| blueeyedgirl a răspuns:

Eu cred ca ai arata bine pe la 55 kg :* nu iti face griji ca eu sunt prea plinutza tongue la 155 am 50. cel mai bine e sa mananci miere de albine ca te si ingrasa si iti da pofta de mancare(am pus 4 kg in 2 saptamani) si halvaua ingrasa, dulciurile in general da ai grija daca te ingrasi sa pui peste tot sa arate uniform laughing nu un schelet cu burta laughing:*scuze nu te sup

| 2696 a răspuns:

Mananci mult dar nu caloric...hai sa-ti spun cum m-am ingrasat eu foarte repede...mancam multa mancare de la fastfood de 3 ori pe saptamana iar cand vine seara bagi inainte de culcare o punga de chipsuri si o ciocolata intreaga. inca un sfat ar fi sa mananci cu pofta fara pauze intre imbucaturi. tine ce ti-am spus eu o luna si sigur te mai ingrasi 3 kgwinking important nu este sa mananci mult ci sa mananci cu pofta si mancare bogata in kcal. in loc de 10 sendvisuri ia-ti 3 hamburgeri si o portie de cartofi. sper sa reusesti pentru ca la datele tale ar trebui sa ai cam 55 kg

| 2696 a răspuns:

Aaa sa nu uit... daca mananci stand in fata televizorului kg se pun mai repedebig grin

| puffa_6346 explică:

Ms all:* am sa tin cont de sfaturile voastre!tongue

| puffa_6346 explică:

Yellowalien mersi :* am sa tin contwinking poate ca e din cauza dezvoltarii sau poate nu se pune pentru ca fac mult sportbig grinlaughing vara trecuta am facut judo si eram mai slabutzastraight facedar m-am lasat si am mai loat in greutatewinkingsper ca vara asta sa pun cateva kg pe mine si sa fac niste muschihee hee inca o data mersi all:*

| Aℓiηηa a răspuns:

Dimineata la prima ora : cartofi prajiti, cu 2 oua ochi, si sunculita cat cuprinde. In timpul mesei bea cat poti ciocolata calda.
La 9 (la ceai) iar bea ceai cald cat poti de mult acompaniat de prajituri cu ciocolata, frisca si alte bunatati.
La 12-13 la pranz, ciorba de vacuta, burta, perisoare neaparat cu smantana, felul 2 o fripturica buna de porculet cu o farfurie de cartofi prajiti(in ulei sau untura) si asezonati cu maioneza. La desert capsuni cu smantana si cu mult zahar.
La 15-16 (five o'clook) ciocolata calda sau ceai cald cu prajituri cu crema.
La cina 19-20 carnaciori cu cartofi prajiti (sau piure cu unt si lapte), mamaliga cu branza si smantana si merge si o supita(ca sa impinga carnaciorii). O berica, doua bine venite...
la 21-22 inainte de a urca in pat ciocolata calda sau ceai indulcit cu zahar, o prajitura.
Intre mese foarte recomandate chips-uri de cartofi, alune prajite, banane, si alte dulciuri ajutatoare.
Succes sigur. Castigati 2 kg pe zi si la sfarsitul saptamanii veti fi cu minim 6 kg mai "suplu".
Succes *!

| Ramon_Macovei_1993 a răspuns:

Posibil ca kilogramele sa vina cu timpul, ori dupa prima nasterebig grin