| Andreeacordos a întrebat:

Buna,sunt scriitoare si am 12 ani (nu ma injurati). Scriu o carte pe care in cateva luni o voi publica PARADISUL ASCUNS IN NORI.

Ar trebui sa il cititi ca sa intelegeti la ce ma refere,dar e numai fantezie(gen inorogi,zane, nimfe).Am nevoie de un sfat. Vreau sa scriu intr-un capitol ca zana stelelor a fost blestemata, dar nu stiu ce blestem sa scriu si prin ce aventura invinge sau poate invinge blestemul.Va rog sa ma ajutati, caci am nevoi doar de putina inspiratie. Oricum tineti minte ca e zANA sTELELOR! Accept orice fel de sfaturi!

Răspuns Câştigător
| AndreeeaDaniela a răspuns:

Pai ai putea sa spui ca a fost blestemata in sensul ca noaptea a fost intemnitata si stelele au inceput sa se desprinda una cate una de pe bolta cereasca. Dupa care zana reuseste sa readuca noaptea asezand cu grija fiecare stea la locul ei.Nu stiu daca e o idee buna, dar am incercat. Oricum e minunat ca ai asemenea preocupari la varsta asta, sunt putini ca tine.Ce sa zic, bafta cu cartea! Si citeste cat mai mult ca sa ai inspiratie.Pot de asemenea sa iti recomand diverse carti pentru varsta ta care sa iti"stimuleze" imaginatia.Te pup si inca o data Succes!
Fundita?

3 răspunsuri:
| hinatakaname a răspuns:

Invata sa scrii inainte sa te dai scriitoare. Nu e asa usor sa fii scriitoare. Ai vorbit cu editori care au fost de acord sa-ti publice romanul?

Oricum, ti se pare corect si cinstit sa causti inspiratie cerandu-le altora sa-ti scrie povestea?
Daca alegi blestemul unuia dintre utilizatorii TPU, trebuie sa-i mentionezi daca nu chiar sa le dai si lor o parte din profit, cat de mica.

Eu iti recomand sa nu te pripesti. Si eu credeam ca stiu sa scriu cand aveam 12 ani. Eram varza. Si sunt si acum. Gandeste-te singura si da tot ce ai mai bun. Plimba-te prin oras pentru inspiratie. Uite-te la oameni. Ce crezi ca ar fi cel mai rau lucru care li s-ar putea intampla? Asculta lumea injurand si blestemand. Lasa inspiratia sa vina la tine.

| Andreeacordos explică (pentru hinatakaname):

Multi imi spun ca e superba munca mea, si asta o cred si eu, pentru ca literatura e viata mea.In legatura cu editura, doamna directoare a scolii lacare studiez a fost impresionata de poeziile mele, pe care le-a citit in revista scolii, asa ca s-a implicat in munca mea si are o sursa sigura care mi-a acceptat cartea.Nu sunt una dintre acele persoane care vorbeste inaintea faptelor, si in legatura cu sfaturile TPU, sa stii ca eu caut doar idei. Oricum eu sunt foarte perfectionista si nu ma multumesc usor cu orice sfat, de aceea mereu iau 2% din ideile ce mi se ofera si 98% le fac pe placum meu.Mottoul meu in viata este:ORIGINALITATEA E CHEIA VIETII.
Vreau sa fiu originala, spre deosebire de altii eu nu fur idei, ci le dezvolt pana la cel mai mic detaliu. Oricum eu o sa fac dupa cum ma duce capul, nu dupa cum imi canta altii.Si apropo:multumesc tuturor.Candva o sa auziti de mine!

| Andreeacordos explică (pentru Andreeacordos):

SCUZE pentru greselile de ortografie, dar tastatura e cam veche si unele taste merg cam greu