| GoBackInFuture a întrebat:

A inceput intr-un fel sa mi se faca dor de scoala generala, acum ca ma gandesc ca voi intra la liceu, voi intalni persoane absolut noi, profesorii se schimba, aproape tot ce a fost 8 ani de zile in generala. Mi s-a facut dor de colegii, buni sau mai putini buni pe care i-am avut, profesorii si scoala in care am invatat 8 ani si cand ma gandesc ca totul s-a terminat brusc, ma copleseste o melancolie apasatoare. Am fost avertizat de venirea acestui sentiment dar nu credeam ca voi da peste el. Mi-e frica de intrarea intr-un nou colectiv, nu stiu daca voi fi acceptat sau respins, ce statut voi avea in noul colectiv, dar sper sa fie bine, gandindu-ma la ceea ce mi-a spus tatal meu, anume "Anii de liceu sunt cei mai frumosi ani din viata". Oare chiar asa o fi? Si voi ati avut sentimentul acesta cand v-ati despartit de generala? Iar atunci cand ati intrat in liceu, a trebuit sa va adaptati conditiilor, ati reusit? Scuzati daca am gresit categoria si imi pare rau ca am scris asa de mult, sper sa ma intelegi, va rog, fara batjocura sau comentarii rautacioase, multumesc mult! big grin

Răspuns Câştigător
| A2895 a răspuns:

Eu nu am simtit niciodata ca mi-e dor de colegii din generala pentru ca am pastrat legatura cu cei cu care m-am inteles bine. Liceul s-ar putea sa fie sau s-ar putea sa nu fie cei mai frumosi ani de scoala, asta depinde de tine si de cum de adaptezi. Nu are de ce sa-ti fie frica, faptul ca schimbi toti profesorii si colegii e de fapt o parte buna. Referitor la profesori, incearca sa faci impresie buna din prima pentru ca asta o sa te ajute in toti ce 4 ani. Majoritatea profesorilor sunt foarte atenti la primii pasi pe care ii faci, daca te afirmi vei avea aliati importanti pe tot parcursul liceului. Referitor la colegii noi, e un lucru extraordinar sa legi prietenii noi si sa ai ocazia sa nu repeti greseli pe care probabil le-ai facut in scoala generala si care te-au indepartat de unii dintre ei.
Bafta!

3 răspunsuri:
| FoarteLetargic a răspuns:

Salut. E normal sa ai emotii daca vei fii sau nu acceptat. Si da, anii de liceu sunt cei mai frumosi ani din viata. Cat despre dorul de generala, nu-ti face griji. O sa treaca imediat ce iti faci noi prieteni la liceu. Gandeste pozitiv. Numai bine!

| AlinKun a răspuns:

In liceu cunosti multe persoane diferite, ai sansa sa iti creezi perieteni pe viata, e total altfel fata de generala in bine
dupa primul an o sa vezi ca am dreptate, primul an o sa fie mai greu pana faci cunostiinta cu noii tai colegi dar dupa sa vezi ce distractie o sa fie

| wforweirdo a răspuns:

Cred că am fost singura fată din clasă care nu a plâns la sfârşitul clasei a8-a. Sincer, abia aşteptam să scap de toţi şi toate. La liceu e mult mai ok. Fii tu, nu te băga aiurea în seamă, dar nu fii nici retras. Cam asta e. Gândeşte-te că şi colegii tăi sunt exact în aceeaşi situaţie ca tine, nu trebuie să ai emoţii sau aşa.