| lore9384 a întrebat:

Buna tpu.Acum merg in clasa a 8-a. Dupa aceea vreau sa merg la profilul pedagogic.Din cate am inteles se dau probele de aptitudini.Si vreau sa stiu in ce consta proba la muzica si ce inseamna reproducerea unor scurte motive ritmico-melodice (2-4 măsuri), desprinse din cântece pentru copii.Si vreau sa imi dati si exemple va rog.

3 răspunsuri:
| Lidia0000 a răspuns:

Hei! Acum am terminat liceul pedagogic si ma bucur ca vrei sa faci acest pas. Sa sti ca nu este deloc usor dar merita!
Acum 4 ani, la proba muzicală, aveam de reprodus un cântec la alegere. Am intrat cate 10 in sala si acolo era un domn profesor de muzică cu un acordeon. Ne a pus sa cântăm "Asa beau oamenii buni ", ceea ce m-a uimit ...interesul lor este sa ai ureche muzicală. Ca tot treci in clasa a 8 a, ai ocazia sa iti întrebi profesorul de muzică tot ce te neliniștește. Mult succes!

| lore9384 explică (pentru Lidia0000):

Si ce inseamnă reproducerea unor scurte motive ritmico-melodice (2-4 măsuri)?

| Lidia0000 a răspuns (pentru lore9384):

Cred ca este vorba despre mișcarea mâinii in functie de timpii melodici.