| Ema1234 a întrebat:

Buna TPU.Agarin precizez ca-i intrebare pentru fete! Daca esti baiat dai back.
Deci am 11 ani si 10 luni... faza este ca mi-a veit menstruatia cam acum un an. Si nu m-a durut niciudata >burticabig grinar acum, am niste dureri insuportabile. Ma doare pe jos la uter, mai exact ma inteapa.Am greata si uneori imi vine sa vomit, ce pot sa iau sa linistesc? Am luat midocalm si avocalmin.si imi trece doar putin. M-a durut toata noaptea si chiar si acum ma doare si este ora 16:-s... ce sa fac sa nu ma mai doara? Mama mi-a zis ca este ceva regulat dar atat de insuportabile? Vi s-a intamplat? Am mancat doar un ou. ceva ficati si 5 biscuiti. Si am niste pofte imense de tot felul de chestii(gogosi, capsuni, ciocolata etc)si azi e sambata. Sunt ca desertul fara apa:-s

2 răspunsuri:
| niko_7262 a răspuns:

Ce-ar fi sa faci o vizita la medic? Uneori un control poate fi solutia la tot. Durerile menstruale sunt normale. Dar din cate stiam tocmai in acele momente pofta de mancare scade considerabil, dar ma rog, fiecare cu organismul lui. Insa durerile tale au in spate ceva mai mult. Cel mai bine ar fi sa mergi la medic, nu-ti face altceva decat sa-ti dea niste pastile, ceva, dupa care te vei simtii mai bine. Mult noroc.

| Aiureeaaa a răspuns:

Chestia e ca si alimentatia e responsabila de durerile astea
incearca sa mananci mai sanatos dar sa stii ca e ceva normal sa te doara burta
la unele fete nu apar dureri deci depinde si de organism

obisnuieste-te:*