| dip1dip a întrebat:

ajutati-ma si pe mine. Dati-mi va rog niste exercitii la algebra(din radicali, pentru clasa 7).As vrea, daca se poate niste exercitii rezolvate ca sa ma corectez dupa aceea.Profesoara ne-a zis ca ne da test din radicali imediat ce incepe semestrul! Eu nu prea stiu bine radicalii si vreau sa mai exersez.Promit garantat funda!
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AdeeMaria a răspuns:

Te ajut eu cat potwinking :*
Incepem cu ce e mai usor :d
Apropo...ca sa nu tot scriu radical am sa folosesc V de la vulturhee hee

1.Radacina patrata
a)V(radical)16=
b)V25=
c)V49=
d)V(-5)=
e)123^2[la puterea a doua]=

2.Algorimul de extragere a unui patrat perfect
a)V45369=
b)V1936
c)V1225
d)4624

3. Scoaterea factorilor de sub radical
a)V288
b)V432
c)V216
d)V252
e)V192

4.Introducerea factorilor sub radical
a)2V5
b)3V2
c)4V3
d)5V2
e)-5V3

Momentan rezolva-le astea :*
Eu le am raspunsurile, deoarece sunt exercitii luate din bcaiet de la mine.
Te anunt cate ai facut corecte daca imi dai raspunsul :*
Bafta!

| dip1dip explică (pentru AdeeMaria):

1.Radacina patrata
a)V(radical)16=4
b)V25=5
c)V49=7
d)V(-5)=2,23...
e)123^2[la puterea a doua]=15129

2.Algorimul de extragere a unui patrat perfect
a)V45369= 2,13
b)V1936=
c)V1225=
d)4624=

3. Scoaterea factorilor de sub radical
a)V288=12V2
b)V432=12V3
c)V216=6V6
d)V252=6V7
e)V192=8V3

4.Introducerea factorilor sub radical
a)2V5=V20
b)3V2=V18
c)4V3=V48
d)5V2=V50
e)-5V3=V-75
Cele cu algoritmul cu le-am facut pe toate caci le stiu, si la scoala profesoara a zis ca nu o sa ne axam pe ele.Deci,as vrea sa-mi spui daca sunt corecte.
Si daca ai mai vrea sa ma ajuti, insa nu aici. Daca poti da-mi id tau!

| AdeeMaria a răspuns (pentru dip1dip):

Hai sa fac si eu ca o profesoara laughing

1)a. corect
b. corect
c.corect
d.da,presupun ca e corect dar am gresit eu acolo :d venea (-5)^2 [la puterea a doua]
e.acol am vrut sa te derutez smug sa vad ce faci :*, da e corect

2)Pai daca zici ca cu va prea axati pe algorim, okai :d

3) a.corect
b.corect
c.corect
d.corect
e.corect

4)a.corect
b.corect
c.corect
d.corect
e.corect

:* bravo happy
Da, sigur ca te ajut pe mess :d
andreeea.marya
batting eyelashes

| dip1dip explică (pentru AdeeMaria):

Ok, mersi.Te-am adaugat in lista, tu numai sa-mi dai accept!

| AdeeMaria a răspuns (pentru dip1dip):

Te-am acceptat. Scrie-mi ceva te rog, sau da-mi un Buzz ca messul meu nu stiu ce are straight face

9 răspunsuri:
| TheStory a răspuns:

Foloseste o culegere de mate.

| Indestructible a răspuns:

N-ai culegere/manual de matematică? thinking

| dip1dip explică (pentru Indestructible):

Am spus ca vreau niste exercitii rezolvate ca sa ma corectez.Din cate stiu eu in culegeri numai exercitiile ti le da, fara rezolvare.Si la raspunsuri este numai rezultatul, fara explicatii!

| Salomeia_Same_2000 a răspuns:

Scrieti su