| dip1dip a întrebat:

ajutati-ma si pe mine. Dati-mi va rog niste exercitii la algebra(din radicali, pentru clasa 7).As vrea, daca se poate niste exercitii rezolvate ca sa ma corectez dupa aceea.Profesoara ne-a zis ca ne da test din radicali imediat ce incepe semestrul! Eu nu prea stiu bine radicalii si vreau sa mai exersez.Promit garantat funda!

2 răspunsuri:
| xXxRadu a răspuns:

Sunt mai multe metode de a scoate numerele de sub radical cea mai simpla pentru mine este,, datul cu bara,,. Pur si simplu iei numarul separat fara radical tragi o bara in jos lunga si incepi si imparti numarul la 2, 3 si la alte numere... Dupa ce ai,, dat cu bara,, formezi perechi de cate 2 care se pun o singura data la nr final. Daca raman numere fara perechea lor le inmulteti si le lasi sub radical iar cele care au le inmultesti si le pui in fata radicalului
EXEMPLE :
Radical din 12|2
6|2 rezulta 2radical3
3|3
Cu numerele mai mari e la fel
72|2
36|2
18|2 rezulta 2x3radical din2
9|3 6rad din3
3|3
Mai este o metoda da aia nu o pot explica ca e mai complicata de scris...
Bafta la test!

| ioanandrei a răspuns:

Http://math-pdr.com/7b34/film.html incearca asta...sau vezi poate ai in culegere sau manual niste exercituu revolvate....sau mai cauta pe net