| Tfucaresm7 a întrebat:

Am 12 ani iar de anul trecut am atacuri de panica si o stare de frica permanenta care este declansata de gandurile mele care spun ca sunt bolnava sau ca voi pati ceva grav (tin sa mentionez ca fac analize regulat si toate au iesit mere bune, la fel si anumite ekguri sau nu stiu exact cum se scrie). Fata de cum ma simteam anul trecut sunt mult mai bine, dar mai am momente in care imi aduc aminte de greul prin care am trecut si de anumite zile in care toata lumea inclusiv mama tipa la mine cand îi spuneam ce gandesc...lasand la o parte acest subiect voiam sa va intreb ce as mai putea face pentru a scapa de aceasta teama permanenta de frica?

Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Ai nevoie sa mergi la un psihoteapeut pentru copii cat mai curand. Nu chiar de maine, de poimaine, dar daca lasi sa treaca luni, ani anxietatea ta va creste in intensitate. Ipohondria (fobia de a te imbolnavi) este o forma de anxietate. Atacul de panica este o anxietate severa episodica. Asta inseamna ca esti anxios in general iar anxietatea ta ajunge la o intensitate mare din cand in cand. Problema la anxietatea asta generalizata este ca cu cat e mai veche cu atat e mai greu de tratat. De aceea iti recomand sa mergi cat mai repede la un psihoterapeut pentru copii. Dar atentie, fiind copil, nu te primeste daca te duci singur. Trebuie sa te duca un parinte. Sa nu te sperii daca din cand in cand mai ai si dureri de burta, diaree, constipatie, spre exemplu, pentru ca se poate intampla asta de la anxietate. Daca medicii ti-au zis ca nu esti bolnav in urma analizelor trebuie sa ai incredere in ei pentru ca fac o gramada de ani de scoala, si au multa experienta.

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sa cauti cauza si sa o elimini. Gandurile sunt de vina, poti sa le constientizezi si sa le lasi. daca iti impui sa nu te mai gandesti la asta, automat o sa transmiti acest impuls subconstientului si el o sa te ghideze in directia buna.

Daca vrei ceva cu adevarat, asa o sa fie.
Lasa tu parintii, daca ei nu te asculta, asta este. Pana la urma nimeni nu este obligat sa inteleaga si sa faca asta. Tu si numai tu trebuie sa te simti bine si sa stii ce vrei cu adevarat. Fii puternica ^_^

Bafta!

| Ineys a răspuns:

Psiholog, iar daca acesta considera ca e depasit te va trimite la un psihiatru, dar nu cred ca e cazul.

| Negoi_Laura_1984 a răspuns:

Corina, am trăit asta când aveam anii tăi și am ascuns-o, că sa nu par ciudata. Acum, copilul meu trece prin aceeași experiență și mă bucur că mi-a povestit pe larg și m-a făcut să înțeleg că nu e doar un moft. E nevoie de un consult de specialitate. Psiholog sau psihiatru. Ai încredere în tine și vorbește cu părinții tăi.