| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si vreau sa imi cumpar niste carti din banii mei de buzunar, dar nu stiu cum sa fac sa fac rost de acesti bani de care am nevoie. Nu vreau sa le cer parintilor. Cum as putea face rost de bani?

3 răspunsuri:
| Ionutz4821 a răspuns:

Fa pariuri pe bani dar vezi sa nu pierzi ca tu o sa dai de necazlaughing

| BananaSuparata a răspuns:

Salut, daca ai la tine pe strada copii mici poti sa mergi cu jucarii de care nu ai nevoie si le vinzi pe 1 leu.Sau mergi la vecini si le speli masina pe 5 lei.Sau ajuti bunicii...vecinii cu lucruri in gradina.Tai iarba...succes.:*

| xxxxxxxxdfsfsdfsdf a răspuns:

Pai ai mai multe sarcini pe care le poti face ca sa zic asa. Eu ti le zi:
daca vecinu/a are un catel poti sa ceri 1, 2 lei daca ai grija de el (il plimbi ii sai de mancare, asta din mancarea cumparata de omul respecti, il speli ect bine pentru toate astea as zice 5 lei.
Daca cineva are nevoie de o dadaca poti sa fi tu! O intrebi pe mama ta cum a avut grija de tine le-ai putea nota si sa le faci cu acel copil.
Si ultima metoda e sa: le zici parintilor spal eu vasele daca imi dai 1 leu, le zici motivul, doau eu cu aspiratorul pentru 3 lei si tot asa.
Sper ca te-am ajutat. Bafta!