| denis009 a întrebat:

Am 15 ani aproape si vreau sa fac bani! stau intr-o zona rurala! vreau ceva ideei, iar cel ce vine cu ceea mai buna idee va primi o fundawinking!

1 răspuns:
| MMihai a răspuns:

Cauți pe net tot ce găsești despre : creșterea / cultivarea ciupercilor, creșterea albinelor, creșterea animalelor domestice, creșterea viermilor de mătase, creșterea păsărilor, cultivarea legumelor, cultivarea pomilor fructiferi, cultivarea arbuștilor fructiferi, despre cum se zugrăvește, despre cum se zidesc pereți etc. Creșterea struților, creșterea melcilor, plante medicinale din flora spontană. Creșterea Cămilelor, etc. Despre valorificarea laptelui și fabricarea produselor lactate, despre fabricarea artizanală -acasă- a conservelor, murăturilor, dulcețurilor, etc.
Apoi citești și despre bolile ăstora, și cum pot fi prevenite și combătute-tratate, despre diverși dăunători, etc.
După ce ai învățat foarte bine teoretic totul despre ceva anume...dar să știi teoretic cel puțin cam cât știe și el, poți să ajuți pe bani un om care se ocupă cu așa ceva.
Dacă ești tâmpit și nu știi teorie cam cât el sau mai bine, te plătește prost. Dacă te vede că le ai pe meserie, ca lumea, te plătește mult mai bine, pentru aceiași muncă și se mai și sfătuiește cu tine.