| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am mare nevoie de ajutorul vostru! Sa incepu cu inceputul.Eu de luni nu am mai fost la scoala.Mama mea e plecata in Italia si nu are cum sa afle. Diriginta a zis ca trimite politia la mine sa vada daca am ceva si vrea sa zica directiunii ca nu am mai fost de luni la scoala.Stiu am gresti. Vreau sa merg maine si sa zic ca bunicul meu a murit si ca nu m am simtit in stare.Stiu sa joc teatru bine, pot sa incep sa plang.Intrebarile mele sunt:e posibil sa trimita politia la scoala? E bine daca ii zic dirigintei faza cu bunicul meu(care apropo oricum e mort de cand aveam eu 1 an dar ea nu stie).Ce alte ideei mai aveti sa i zic dirigintei? Stiu ca nu am facut bine ce am facut si vreau sa ma pun cu burta pe carte serioscryingEu nu am mai chiulit niciodata! Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| LexiLaveil2 a răspuns:

Buna. In primul rand nu are de ce sa trimita politia acasa sau la scoala sau unde ai zis tu. Ei nu se complica cu niste elevi amarati care nu dau pe la scoala (ei nu se complica cu crimele si jafurile, dapai cu chiulangiioh go on). In al 2-lea rand nu poti spune ca a murit bunicul tau si de asta n-ai venit la scoala. Pt ca dintr-o greseala poate afla adevarul si e mai naspa.
Cel mai indicat, zic eu, e sa te duci maine dimineata la medicul de familie, si sa ii zici ca ti-a fost foarte rau de duminica, ai vomitat, ai avut febra si te simteai foarte rau. Ai vrut sa mergi mai repede dar nu ai putut, si daca poate sa iti de-a o scutire pe zilele precedente. Si la fel ii zici si dirigintei. E gresit ceea ce te invat eu acum, dar tura asta trecem cu vedereahee hee. (p.s. Duma asta a mers de nenumarate ori la mine. Am lipsit o saptamana si ceva, si am facut la fel.laughing )

Ce pot sa zic. Bafta si prefate calumea sa te creada.laughing

8 răspunsuri:
| aleCsandrra a răspuns:

Păi, chiar nu ai făcut bine că nu te-ai dus, şi da, poate trimite poliţia acasă. Şi da, ar fi o idee să-i zici dar mai bine, adică cel mai bine ar fi să-i zici mamei tale şi impreună cu ea o să găsiţi o soluţie mai bună. Ştiu că iţi este frică dar după cum ai zis nu are ce să-ţi facă că e in Italia. Mult succes, şi spor la învăţat că ai nevoie!

| JustMusic a răspuns:

Nu e bine, dar ti+ai dat seama de greseala ta si dac anul o mai repeti e foarte bine. Daca diriginta ta e o fire intelegatoare, ai putea sa ii spui adevarul, sau sa iti scoti o scutire ca ai fost bolnava. Daca e artagoasa, e destul de ok si faza cu bunicul tau, dar ma rog trebuie sa ai grija, trebuie sa porti doliu.Eu zic ca e mai bine sa ii zici adevarul si sa o rogi sa te ierte sau daca nu ca ai fost bolnava e mai bine, nu e o minciuna chiar asa de mare ca si cu muritul bunicului tau.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna Lulutza,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| LULUTZAwhitYOU a răspuns (pentru 116111 TelefonulCopilului):

Am incercat sa sun dar spune ca am tastat un nr gresit:-s

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns (pentru LULUTZAwhitYOU):

Buna!

Accesul catre Telefonul Copilului 116 111 este gratuit in retelele Romtelecom si Cosmote (accesul din celelalte retele nu este disponibil) sau de la telefonul public stradal fara a fi nevoie de introducerea unei cartele telefonice. 116 111 este numar scurt, la nivel national, fara prefix. Programul de functionare al serviciului Telefonul Copilului 116 111 este de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 - 00.00.

Daca urmezi indicatiile de mai sus vei ajunge sigur la noi.

Asteptam apelul tau la 116 111!

Cu prietenie!
Asociatia Telefonul Copilului
116 111

| hasisul a răspuns:

Man ai imprimanta acasa? laughing, vezi poate poti sa scoti scutirii laughing)rolling on the floor

| OmulSubtare a răspuns (pentru hasisul):

laughinglaughing
LoL

| hasisul a răspuns (pentru OmulSubtare):

Ce lol mah. crezi ca nu merge? eu am reusit sa scap de multe absente cu asa ceva tongue