| AnaidD a întrebat:

Am nevoie de ajutor, chiar nu mai suport sad Ai mei nu au incredere deloc in mine,mai ales mama, dar ideea e ca nu au absolut niciun motiv. Am note bune,sunt la un liceu foarte bun, nu chiulesc, si mai mult de atat nici macar nu am prieteni, iubit niciatat. Aproape mereu am facut cum zice ea pentru ca nu vreau sa o dezamagesc, dar asta mi-a creat frustrari de-a lungul timpului. Acum 2 seri m-a invitat o colega intr-un club, si dupa ce ca ies de 2 ori pe an din casa, e circul naibii de 2 zile. Zici ca cine stie ce am facut, ideea e ca n-am stat nici 3 ore acolo. Si acum incep sa inteleg ca problemele mele de adaptare sunt cauzate si de ai mei, inca din copilarie nu am avut voie sa fac aproape nimic si cand stateam cu copiii, chestie total normala varstei, ma faceau sa ma simt vinovata. Tin sa mentionez ca sunt majora, si sunt destul de matura, niciodata nu am intrat in probleme. Ce sa fac?

4 răspunsuri:
| Xelon a răspuns:

Ii spui mamei tale ca nu mai esti un copil si sa iti deie putina libertate, daca nu accpeta asa ii spui ca esti majora si asta e.

| Pizzaislife a răspuns:

Cel mai bine e sa le explici ce simti si crezi sa iti exprimi punctul de vedere si sa fi cat mai calma cand incerci sa le explici ce crezi

| AnaidD explică:

Si chestia care ma deranjeaza cel mai tare e ca vrea ea sa para mama cool, cand ceilalti parinti se plang la ea, incepe sa spuna ca ea ma lasa sa fac ce vreau, ca nu se implica in viata mea scolara( ceea ce e adevarat, pentru ca are niciun motiv sa o faca) si multe alte minciuni. Nici nu mai zic ca daca ies intr-o cafenea cu o colega ZIUA, incep mesajele "unde esti?"; "ce faci?". Eu inteleg ca este ingrijorata, ca orice parinte, dar depaseste limita si m-a afectat mult si inca ma afecteaza in plan personal.

| Beatrice_Crina_2001 a răspuns:

Am patit si eu asa. Fara motiv. Pur si simplu nu itibda voie. Isi face tot felul de filme in cap ce se pot intampla cu tine. De aia. Asa imi zice si mie. Nu stiu. Am incercat si eu prin multe feluri sa le explic dar mereu iesea cu cearta. Nu acceptau niciodata gandurile mele. Nu am idee cum poti scapa de asta. Nici eu nu am voie tarziu pe strazi, in cluburi nici atat. Cu toate astea si eu invat bine si fac tot ce imi sta in putinta. Habar n-ar ce si cum. Nu inteleg de ce fac asta. Asa sunt ei. Nu le poti zice si nu poti face nimic impotriva.