| Simonica2001 a întrebat:

Am nevoie de ajutor....Cum pot sa scap de obsesia cu "Rosul degetelor"?

4 răspunsuri:
| fazu a răspuns:

Asta e o obsesie de la americani laughing.

| BlueLifeOfficial a răspuns:

Cati ani ai?
Daca vrei sa scapi de rosul unghiilor, pune-ti unghii false o perioada pana te dezobisnuiesti.
FUNDA? happy

| Ardeuitecumarde a răspuns:

# Unge-ti unghiile cu ulei de masline. Acesta le ofera substantele nutritive necesare pentu a creste, si gustul nu este prea placut ceea te-ar putea impiedica sa le rozi, cel putin atat timp cat uleiul se afla pe unghii.
# Aplica lotiune pe unghii si pielea din jurul lor. Asta le va ajuta sa se vindece, iar gustul le va tine departe de gura ta.

# Atunci cand simti nevoia sa-ti rozi unghiile, roade altceva in schimb. Guma sau o scobitoare pot fi inlocuitori foarte buni.

# Exista protectori de latex pe care ii poti cumpara pentru degete. Arata precum niste prezervative mititele, si le gasesti in farmacii. Poti pune aceste mini prezervative pe unghii pentru a tine obiceiul la distanta.

# Unele persoane pur si simplu nu se pot abtine si au nevoie de ajutor. Roaga-ti o prietena sau un membru al familiei sa-ti atraga atentia atunci cand te vede ca-ti rozi unghiile. La mine cel putin, a functionat, si fara ca macar s-o cer.

# Si ca sa va vorbesc din experienta: de fiecare data cand prietena mea ma vedea rozandu-mi unghiile imi dadea peste mana. Iar asta, dublat de imaginea mea in oglinda atunci cand imi rodeam unghiile au fost motivatii suficiente pentru a scapa de acest obicei… cel putin in public.

| AllyAlexaMarya a răspuns:

Pai:abtine-te si cand ai senzatia ca vrei sa le rozi fa altceva sau nu le roade si o sa te obisnuiesti sa nu le mai rozi! asa am fost si eu