| GabbyTPR a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru, din nou. big grin
Sunt în clasa a VIII-a şi aş vrea să merg la Liceul de Arte din Sibiu. Dar, părinţii mei vor ca eu să merg la filologie. La filologie...altceva în afară de profesoară nu poţi să ajungi -părerea mea. Cum aş putea să îi conving pe ai mei să merg la Arte?

1 răspuns:
| MyNameIsCata a răspuns:

Pai dupa parerea me ai iesi mai bine daca mergi la filologie.La filologie nu poti iesi numai profesor, in vitor poti sa te faci avocat, notar, procuror etc.Nu numai ca este o meserie de vitor, dar e si bine platita.La arte, e altfel. Daca nu ai abilitatea sa faci desene frumoasesi atragatoare nu ai ce cauta.E greu, am un prieten acolo.In plus, daca stai sa te gandesti, ce poti iesi de la Liceul de Arte, Pictor profesor de desen, etc.Nu o sa ai vitor, o sa te zbati ca un peste pe uscat. Daca tu ai vrea sa mergi la Arte poti sa-i convingi pe ai tai aratandu-le desenele tale, e pasiunea ta placerea ta, nu pot sa-ti stea in cale.In fine eu iti urez succes si sper sa faci o alegere corecta