| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi! La sfarsitul liceului (clasa a 9-a) m-am certata cu doua dintre cele mai bune prietena ale mele. Problema recunosc ca am fost eu! Am trecut prin multe... La inceputul liceului stateam cu ele si dupa m-am imprietenit cu altii "mai tari" din liceu, am inceput sa fumez betc si pe ele sa nu le mai bag in seama sad In semestrul 2 mi-a parut rau de toate astea si ele m-au iertat si am fost din nou bune prietene (in total suntem patru: eu, cele doua fete cu care m-am certat si inca o fata cu care am fost in clasa din a 5-a). Eu am fost mai dura si mai rea si imi pare rau! Le-am vorbit in sictir de multe ori,dar ele au trecut cu vederea si eu am continuat sa profit,desi atunci nu-mi dadeam seama de asta sad Ma uitam urat la ele,eram aroganta si uneori fitoasa sad Imi pare rau cum nu mai mi-a parut vreodata crying Prin iunie,inainte sa inceapa vacanta,i-am trimis mesaj uneia din ele prin care ii ziceam ca-mi pare rau etc si ea mi-a zis ca ii pare rau ca ne-am certat,.mi-a zis ce faze nu i-au placut la mine,a zis ca cearta a schimbat-o si ca ar fi mai bine sa ramanem amice, sa nu mai existe atata tensiune intre noi la liceu. Dar eu vreau sa le arat ca m-am schimbat de cand s-a terminat liceul sad Chiar m-am gandit in fiecare zi la ele si imi pare rau! Vreau s-o rog pe prietena pe care o cunosc din a 5-a sa le cheme intr-o zi in mall sa vorbim. Ce sa le zic? sad Cum sa le dovedesc ca m-am schimbat? Vreau sa fiu un om mai bun,sa nu mai fiu aroganta... Ele au fost bune cu mine,m-au aparat intodeauna, chiar daca nu le eram asa loiala!
Pls help! sad Vreau sa fim din nou bune prietene!
Funda!

2 răspunsuri:
| Brâncuşi a răspuns:

Buna,nu prea avem cum sa te ajutam,tu de una singura trebuie sa le dovedesti ca te-ai schimbat si cu faza cu bautul si fumatul,deja ai scazut rau, nu te ajuta cu nimic sa bei si sa fumezi, in fine revenim, deci incearca sa iti ceri scuze si comportate cat mai frumos cu ele si incearca sa comunici mult la telefon si intr-un final isi va da seama si de acum tine minte, nu lasa prietenele pentru baietii sau orice alta ocupatie...Succes si ai grija de tine.

| AnnonymusIsNotAvailable a răspuns:

Incearca sa le spui tot ce ai pe suflet, ca nimeni nu stie ai bine decat tine.Incearca sa le convingi ca iti pare rau si nu se va mai repeta.Ca ele ti-au fost prietene adevarate si tu nu ai stiut sa apreciezi.Dar de asemenea daca ele nu vor mai vrea sa fiti decat amice, e de asteptat. Dupa cate fite ai facut.Dar daca tin cu adevarat la tine te vor ierta. happy