| AndreiMihaita23 a întrebat:

Bună TPU
Am o întrebare.Eu locuiesc în Germania cu familia și încă un frate și o surioara, dar problema e aici mama a născut acum o zi un al treilea membru în familie și mă gândesc ca părinții mei nu o sa îmi mai dea atenție așa multa pentru ca am fost primul născut. am 15 ani în curând fac 16 și fratele meu mai mic are 11 ani și mă gândesc ca dacă fata s-a nascut recent și fratele meu 11 ani are mă gândesc ca vor acorda mai multa atenție lor pentru ca în Germania școala nu durează mult și eu 2-3 ani voi în Gymnasium și apoi voi fi plecat la Facultate și nu știu de ce mă gândesc ca vor uita un pic de mine sau ca nu îmi vor mai acorda putina atenție decât celor doi. îmi mai curg lacrimi

Credeți ca sunt prost dacă mă gândesc la ăsta și părinții le vor acorda mai multa atenție celor doi?

Iar surioara mea s-a născut sa zicem din greșeală pentru ca părinții au facut-o protejat dar degeaba mama tot era însărcinată și sincer nu îmi doream o surioara dar asta e.Este o binecuvântare de la dumnezeu și mă mai bat părinții și rudele la cap ca trebuie sa mă bucur de ea și o iubesc dar nu înțeleg de ce nu pot

Răspuns Câştigător
| utiluetujte a răspuns:

Stai calm, e o problema cu care toti copiii se confrunta.E normal sa ti se para ca poate pe fratele tau sau pe surioara ei ii iubesc mai mult, dar si ei poate vor considera asta legat de tine.Parintii nu pot sa faca diferenta si isi iubesc copiii la fel, doar sunteti ai lor.Si nu-ti fa griji cand o sa termini liceul abia o sa astepti sa te duci la facultate... tineri, petreceri, mai multa libertate si plus ca vi incepe sa fii independent si sa te duci pe drumul tau.Te vei pregati pentru o cariera si altele vor fi prioritatile tale.winking

5 răspunsuri:
| Axys a răspuns:

Buna!

Eu te inteleg ar fi mult mai rau sa fi dat deoparte sau parintii tai sa faca diferenta intre tine si fratele tau cel de 11 ani. la mine e mult mai greu eu sunt Fata si mama nu ma suporta e o situaia mult mai dificila face difrenta eu sunt cea mai mica am o sora mai mare si o iubesc doar pe ea paritii mai mult decat pe mine, de aceea am ales sa plec de la ei in chirie... viata mea e mai frumoasa asa pentru ca nu mai vad cum se uita cu ura la mine! deci situatia difera mult.
Asculta-ma ce iti zic ca eu suntmult mai mare catine am 22 de ani si ad lucruriile altfel Bucura-te de ei cher daca ei nu vor avea timp maimult pentru tine daca ei nu vor avea fi tu langa ei fa-ti timp tu happy si o sa vezi ca va fi mai bine... siganeste pozitiv sunt alte situatii mult mai grave cum e la mine sau poate mai grav ca la mine deci ar trebui s fi cel mai fericit happy o sa cresti tu si o sa vezi altfel viata... te vei maturiza.

Ai grija de tine si fa ce trebuie si gandeste pozitiv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand traiesc si eu i Germania. big grin
In al doilea rand: wtf tu trebuia de mult la varsta asta sa fii la gimnaziu!
in al treilea rand: parintii iti vor acorda atentie dar nu ca la inceput, un nou suflet este in familie care necesita ingrijire si multa afectiune. Ei tot te iubesc dar perioada in care iti dadeau multa atentie a trecut, probabil si cea a fratelui de 11 ani. Puteti sa faceti activitati impreuna. Sa iesiti cu bicicletele sa mergeti in parc sa va jucati jocuri video etc (lucruri care va plac) si tu doar ai 16 ani aproape- la varsta asta toti din contra- nu vor atentie multavde la parinti. Fii pe pace parintii va iubesc pe toti trri insa fata mai mica are nevoie de ingrijirea si iubirea care v-a dat-o si voua cand v-ati nascut. Succes si nu fi gelos, asta e viata. Fa-ti prieteni, ca copiii nemtilor sunt foarte sociabili. O intrebare doar: in ce regiune a germaniei traiesti? happy

| doreal a răspuns:

Pai daca pana acum nu au facut diferente intre voi, nu cred ca o persoana va schimba lucrurile atat de tare. Trebuie sa constientizezi ca parintii tai ii vor acorda putin mai multa atentie surioarei tale, pentru ca e mai mica. Si atentie nu inseamna ca o vor iubi mai mult pe ea, ci pur si simplu ca vor avea mai multa grija de ea. Tu esti mai matur deci poti sa stii si singur ce e bine si ce e rau, dar ea nu. Si nu mai spune ca s-a nascut din greseala sau prostii de genul asta ca nu e bine. Poate si tu vei ajunge sa regreti ce ai spus mai incolo sau poate te scapi si afla ea. Dupa sa vezi intrebari pe TPU (daca va mai exista) despre cum ca e depresiva si ca a fost facuta din greseala. Oricum tu in 2 ani pleci deci nu o sa mai ai nevoie de atat de multa atentie.

| AndreiMihaita23 explică:

Trăiesc în Baden-Württemberg

| ionutony92 a răspuns (pentru AndreiMihaita23):

Salut. Si eu sunt din Germania. Stau in Mulheim an der Ruhr.