| Andreea659876 a întrebat:

Buna,Tpu.Am o intrebare urgenta. Se poate lua rubeola(pojar) de la o persoana adulta care sta in casa cu un copil care are boala asta? Adica persoana respectiva,a avut pojar, este purtator de boala?

Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

Pojar poți face doar o singură dată în viață din câte știu. Deci șansele să se trasnfere iar boală sunt foarte slabe.

2 răspunsuri:
| ash87 a răspuns:

Logica imi spune ca se poate, dar sansele sunt slabe: pe haine, piele, etc. Da un telefon la farmacie, oricine din industrie ar trebui sa iti dea o aproximare cat de cat.

| Sofer a răspuns:

Poata sa faca pojar persoana respectiva daca ia contact cu el.