| Adrian7771 a întrebat:

Am o mare problema.Sotia a nascut de cateva luni bune si a intrat in depresie.Initial,eu cu familia ei am crezut ca e depresie post-natala.Dar sotia zice ca e trista ca nu a putut naste natural.A avut complicatii si a facut cezariana de urgenta.A fost foarte greu.Copilul a fost bine dar ea nu.Era sa-si piarda viata.Si zice ca niste femei au judecat-o si i-au zis ca nu e mama adevarata ca nu a nascut natural.Ea si-a dorit enorm de mult acest lucru.Si acum plange mereu.Nu stiu ce sa-i mai zicem ca sa o impacam.Sa o ducem la un specialist? Ea nu vrea sa auda de asa ceva!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Teo29 a răspuns:

Sa consulte un psiholog competent, o femeie ca profesie de psiholog si o va ajuta. Explica-i si ca depresia netratata nu este buna pentru sanatate si se poate agrava in timp.

Mergi impreuna cu ea la cateva sedinte eventual, poate asa prinde curaj. Vezi cum este in relatia cu psihologul, daca o ajuta sau daca mai trebuie sa cauti alt psiholog.

Sunt si ceaiuri si capsule din plante eficiente, gen calmogen dar trebuie citit prospectul ca sa nu afecteze la alaptat.

Isi va reveni, are nevoie sa fie sustinuta, sa nu o judece nimeni, sa faca terapie si sa i se ofere timp happy

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Este depresie post natală fiindca boala s-a declanșat după naștere si din cate inteleg, motivul este chiar modul în care a născut. Nu s-a simțit ea mama pe deplin ca nu a putut fi conștientă in momentul nasterii iar asta cauzează deseori probleme psihice post natale. Ea nu a dorit naștere prin cezariana dar faptul că a născut prematur sau au existat probleme cu copilul au agravat situația si nu a mai ținut din pacate de vointa ei. Dacă a fost pe moarte înseamnă că a fost grav si doar asa putea supravietui ea si copilul. Problema a fost si graba cu care a dat naștere însă intr o urgență e normal sa fie asa. Se va recupera dacă sta mai mult cu copilul supravegheată iar dvs ca soț ii sunteti alaturi. Prietenele se pare ca nu o ajuta. Dacă starea ei persista, v a trebui să discutați dvs cu un psihiatru înainte să vă decideți cum procedati. Un an mai bun va doresc si multa sanatate! Sa va trăiască cel mic si sa si faca mama fericita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeile mereu au fost scorpii intre ele, nu ar trebui sa puna la suflet ca doar stie cum sunt. Convinge-o sa apeleze la un specialist.

| Fhfjg a răspuns:

Pai... Du-o la un specialist, ea este în depresie pentru ca i s-a întâmplat fenomenul booling