| bianca37 a întrebat:

Buna TPU. am o mica problema și nu știu ce sa fac. sunt prea buna cu toată lumea iar ei m-au luat de proasta și de fraiera și ei cred ca pot face ce vor ei cu mine și sa își bata joc de mine. ce sa fac, cum sa ma schimb? nu mai vreau sa fiu bătaia de joc a nimanui???????????????? sufăr mult din cauza asta va rog nu râdeți!

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Buna. Poti fi buna cu lumea, insa, trebuie sa ai anumite limite. Nu iti poti face tie rau, doar pentru a ii face altei persoane bine. In primul rand, trebuie sa te gandesti la tine.
Cum s-a spus mai jos, invata sa spui NU cand simti si sa te impui.
Fii directa si taioasa. Persoanele te citesc din prima si daca vad ca ii merg cu anumite chestii, vor face asta tot timpul si nu se va schimba nimic daca nu pui tui piciorul in prag.
O persoana se va comporta urat cu tine, atat de mult timp cat tu ii dai ocazia. E si o vorba:,, Cand taci prea mult, ii permiti prostului sa devina nesimtit."
Cand esti satula de ceva, spune-o cu voce tare. Nu accepta vorbe urate sau actiuni cu care nu esti de acord.
Daca o persoana se comporta nasol cu tine, nu intoarce si celalalt obraz ca sa ajungi bataia ei de joc. Impune-te cat poti de mult si arata-le persoanelor, in mod direct, care sunt limitele tale.
Poate ca, unele persoane vor fi uimite de schimbarea ta de atitudine si nu o vor lua ca atare, insa, tu continua sa faci acest lucru si vor realiza ca ai pus pana la urma piciorul in prag si nu le mai merge cu tine happy Gandeste-te cu cat accepti mai mult unele lucruri, cu atat mai mult vei suferi in privat. Bafta si ai grija de tine!

| bianca37 explică (pentru AnemonaP):

Îți mulțumesc din tot sufletul! ai mare dreptate și iti voi urma sfatul, îți mulțumesc încă o data pentru efortul depus ca să ma ajuți

3 răspunsuri:
| Endita4689 a răspuns:

Învață să spui nu.
Încearcă să fii mai hotărâtă.
Fii mai rece cu cei care sunt nesimțiți.

| bianca37 explică (pentru Endita4689):

Mulțumesc din suflet!