| boxing a întrebat:

Am o nelamurire privind liceul si sper sa ma ajutati.Eu am media de admitere 7.89 si media la stiinte sociale este de 8.54(anul 2010). IN ceilalti ani media a fost apropiata de aceasta 8.52 doar in 2001 a fost 8.09.Din ce am observat locurile nu s-au ocupat anul trecut in ceilalti ani nu stiu.Eu vreau sa trec prima optiune Stiinte sociale gandidu-ma ca am sanse sa intru deoarece locurile nu sunt ocupate fiind prima optiune am prioritate.Anul trecut s-au ocupat doar 54 de locuri asta rezultand ca au intrat si din a doua optiune. A doua optiune o sa trec Economic acolo fiind media de 7.51.Ce spuneti procedez cum trebuie?

3 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Prima optiune sa fie liceul, profilul la care iti doresti tu.
conteaza ff mult ordinea. iar media profilului de szchimba de la an la an, e doar orientativa.deci. din kate stiu si anul acesta veti fi repartizati la licee de catre calculator. toti copii din Buc de ex or sa fie trecuti in ordinea mediilor.atunci cand ajunge la tine ia fiecare optiune in parte, in ordinea pusa de tine. daca la prima optiune pusa de tine numai sunt locuri trece la a2a,a3a, pana cand o sa fie un loc liber si pentru tine. Eu asa stiu. happy si nu iti bate capu sa aflii mediile profilului din anii anteriori.Nu asta e imp. Important e sa treci cat mai multe optiuni ca sa nu ramai pe dinafara, iar primele 20 de optiuni sa fie cele mai importante ca sa zic asa.

| AliiB a răspuns:

Da, procedezi foarte bine.
Dar sa stii ca nu e tocmai asa. Sa zicem cineva care are media 8, 54 si si-a trecut prima optiune, de ex Mate-Info, dar n-a intrat si a doua optiune Stiinte Sociale (unde vrei tu)...Acea persoana are prioritate, pentru ca are o medie mai mare. Scrie pe edu.ro
Spun ca e foarte bine cum procedezi pentru ca notele afisate sunt doar orientative, nu sunt corecte.
La mine la liceu la stiinte sociale zice ca s-a intrat cu 8 si ceva, dar de fapt ultima medie a fost 6, 90 si ceva. Deci iti dai seama ce diferenta. oh go on

| niko_7262 a răspuns:

Baga in primul rand ce crezi ca vrei.Indiferent daca ai media mai mica decat cea trecuta acolo.Ti-o spun din experienta personala. Voiam sa trec filologie dar nu aveam media cat imi trebuie si m-am axat prima pe stiinte sociale. Dar la momentul faptei mi-am zis ca nu musc pe nimeni daca bag intai filologie si apoi stiintele.Si ghici ce? Am intrat la prima optiune, ceea ce mi se parea imposibil.Bafta.