| Miha_7827 a întrebat:

Buna TPU.Am o problema.Am 13 ani si 8 luni si inca nu mi-a venit ciclul.De ce?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tu asteapta ca nu la oricine ii vine la o varsta exacta mai ai timp pana la 15 ani.

| Emena a răspuns:

Inca nu te-ai dezvoltat.Stai linistita, o sa iti vina. Bucura-te acum ca nu ai.

| Jessica a răspuns:

Buna.
Nu trebuie sa te ingrijorezi. Depinde de organismul fiecaruia. Exista fete carora le-a venit la 9, iar altele carora le-a venit la 18. Oricum perioada de ciclu este intre 10-13 ani, deci iti va veni cat de curand.
Sper ca te-am ajutathappy

| Cσσкiє a răspuns:

Bună, mai ai destul timp. Şi până la 17-18 ani, aşa am citit undeva. Stai liniştită. ^^

| stefaniacristina77 a răspuns:

Hei Miha:*! Nu trebuie neaparat sa iti vina la varsta asta.La unele fete vine mai devreme la altele mai tarziu.Mie de exemplu mi-a venit la 11 ani iar la o prietena de-a mea la 13, la altele la 14.TRebuie sa iti apara daca te doare burtaa ma rog mai multe simtome.

| Bee123 a răspuns:

Din nou, pentru acest moment nu există o vârstă medie. Menstruaţia poate apărea într-un anumit moment al perioadei de pubertate – poate începe la vârsta de 8-9 ani sau cel mai târziu la 16-17 ani. Indiciile care te anunţă că se apropie momentul apariţiei menstruaţiei sunt creşterea sânilor, a părului pubian, apariţia unei secreţii vaginale albe sau gălbui. În zilele noastre, fetele se maturizează mai devreme decât înainte, însă merită totuşi să o întrebi pe mama ta când a avut prima menstruaţie pentru că este posibil ca prima ta menstruaţie să îţi apară cam la aceeaşi vârstă ca a ei.

Nu te panica cu privire la ce fel de mijloace de protecţie să utilizezi în timpul menstruaţiei. Multe fete folosesc la început absorbante. Prima ta menstruaţie va fi probabil destul de uşoară, însă este bine să alegi Always Ultra, care iti asigura protectie maximă. De asemenea, este o idee bună să păstrezi în geantă sau în ghiozdan unul, două absorbante – ca să nu fii luată prin surprindere în cazul în care menstruaţia îţi vine mai devreme.
poti afla mai multe pe site-ul:
www.noifetele.ro/
sper ca te-am ajutat!

| lylo a răspuns:

Ca o sa-ti vina la momentul potrivit...

| Sorinna a răspuns:

Probabil este ceva ereditar. Daca mamei tale i-a venit la 14 ani, este o sansa de 80% sa iti vine tot la 14.

| Loveis4free a răspuns:

Nu este o problema. Unora dintre fete li se intampla mai devreme si altora mai tarziu. Abia daca ai 18 ani si nu ti-a venit e motiv de ingrijorare.Si iti dau un sfat:sa nu vrei sa iti vina ciclul pentru ca e groaznic.Mie mi-a venit la 12 ani dar am prietene carora le vanise de pe la 10 ani si am si o prietena care are 13 ani jumate si inca nu i-a venit.Stiu o fata careia i-a venit la 16 ani.In concluzie, calmeaza-te, ca nu e deloc un motiv de ingrijorare

| BomBonika_9617 a răspuns:

O sa vina cand corpul va crede ca este momentul porivit:* nu te ingrijora;-j unei prietene i-a venit la 16 anihee hee sau poate uh te ingrijorezi pentru ca la colegele/prietenele tale leau venit si tie nu.si crezi ca este cool sa fi in acea perioada a pubertatilaughing eu sa fiu sincera O URASC! funda te rogbig grin:*

| Gabriela98 a răspuns:

Poate sa-ti vina si la 14 ani, mie mi-a venit de la 11 ani...deci nu te ingrijora si deocamdata bucurate ca nu ai...

| edy0010_7129 a răspuns:

La unele fete vine mai repede la altele mai trz happy

| Kmnths a răspuns:

Nu-ti face griji, nu e ceva anormal.Depinde de organismul fiecarei fete, unora le vine mai devreme, altora mai tarziu.Cunosc fete carora le-a venit la 14 ani si cateva luni...
Si crede-ma, nu e ceva interesant sa ai ciclu...