| AnonimuSs31 a întrebat:

am o problema am 17 ani si sunt mic si slab cam 1, 60 m si 45kg sunt si timid de felul meu, iar la scoala unii colegi fac misto pe seama mea si se iau de mine pentru ca eu nu pot riposta. De fete nu mai zic, ca nu am avut niciodata o prietena am avut chiar si tendinte sinucigase... va rog ajutati-ma cu niste sfaturi cum sa ma dezvolt si cum sa nu mai fiu timid.

5 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Incearca sa ignori, daca vor vedea ca esti indiferent te vor lasa in pace.

| Kitty a răspuns:

Cand vei inceta sa te mai compare cu colegii tai, atunci te vei simti bine in pielea ta. Nu e nicio competitive despre care e mai inalt, mai bine facut si care a avut mai multe fete. Fa ceea ce te face pe tine fericit. Iar referitor la timiditate, implica-te in ceva la scoala: proiect, asociatie, teatru, voluntariat. Chiar daca iti va fi greu, vei interactiona cu alti oameni si te vei dezvolta incet incet, pentru ca vei fi nevoit sa vorbesti, sa indeplinesti niste sarcini, sa lucrezi in echipa poate. Asa te dezvolti si fetele te vor gasi mai atractiv. Conteaza foarte mult modul in care te porti in general. Daca ai carisma, sarm...dar astea se castiga in timp. Cea mai mare satisfactie este sa faci ceva ce altii cred ca nu vei putea!

| 3amthinking a răspuns:

De ce sa te pedepsesti singur, sa te razbuni pe tine cand poti sa te razbuni pe altii. Ok, m-am uitat prea mult la Pretty little liars. Acolo fata care fusase batjocorita se razbuna anonim pe cei care si-au batut joc de ea.; Abia la sezonul doi se afla cine s-a razbunat. Moahahaa
Glumesc doar, nu prea as rezomanda asta. Recomand ignoranta, la mine merge, sunt mai ca tine numai ca sunt fata. Si sincer ma simt bine pe langa tot ce se intmpla la scoala, pentru ca nu imi pasa.

| FastAndRelaxed a răspuns:

Salut,asa eram si eu in primul an de liceu numai ca de mine nu se luau fetele ci doar un grup de 6 baieti(orice clasa are si batausii ei) in fine,dupa un timp vei vedea ca nu-ti vor mai spune nimic si te vor lasa in pace,daca arati ca esti indiferent nu vor mai avea satisfactia de a face misto de tine, si in legatura cu timiditatea incearca sa vorbesti cu mai multe persoane irl/online nu conteaza, doar sa socializezi si vei vedea ca cu timpul toate se vor rezolva eu sincer chiar am devenit prieteni pana la urma cu baietii aia, sper ca te-am ajutat, bafta.winking

| Brieezer a răspuns:

Toate se vor rezolva cu timpul, sa nu disperi. Daca esti bun la scoala, incearca sa te axezi pe acest lucru, colegii te vor respecta pentru asta, iti vor cere ajutorul. In legatura cu timiditatea, incearca sa socializezi, sa te implici in activitati de echipa in cadrul scolii.Eu in liceu aveam o gasca de prieteni care ma faceau sa ma simt bine, cu care petreceam majoritatea timpului.