| Iana1234 a întrebat:

am o problema, azi e sedinta la scoala si inca nu i-am spus mamei dar trebuie sa ii spun de ea pana la urma ca dupa se vor complica lucrurile, faza e ca eu am modificat o medie in carnet si asa mi-a iesit 9.61 in loc de 9.55, daca se duce la sedinta probabil o sa afle media adevarata, mi-e foarte frica, ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| MasterOfDisaster a răspuns:

Spune-i de sedinta, si gata.
Oricum nu poti impiedica sa afle adevarul, asa ca e mai bine sa il auda de la tine. Ca daca merge la sedinta cu gandul ca tu ai 9.61 si ii spune dirigintele sau diriginta ca ai de fapt 9.55 sa nu cumva sa spuna ca e gresit, adica sa se faca de ras.

Sau poti sa spui ca s-a incurcat profesorul care ti-a trecut mediile, si a scris media gresita. Spune-i ca ti-ai calculat tu notele pe care le-ai luat la materia respectiva si ti-a iesit media mai mica decat ti-a trecut-o profesorul. E mai bine asa, decat sa spuna ca minti si ca ai incercat sa o pacalesti.
Dar nu mai schimba notele pe viitor.
O zi buna!

5 răspunsuri:
| AxXeL1124 a răspuns:

Variata cea mai simpla ii spui adevarul si o sa te ierte, ii zici ca a fost o greseala.

| Xname a răspuns:

Cel mai bine e sa ii spui adevarul.Nu e diferenta sa mare intre cele doua medii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da de ce te a mancat in cur sa modifici 0.06 sutimi? zii in pana mea ca ai scris gresit e vorba de 0.06 sutimi ce naiba

| Alecsia12345567 a răspuns:

Spune-i adevarul pana nu e prea tarziusi sigur te va ierta mereu merge:*

| IsabelaIssa a răspuns:

laughing Pai ce mare modificare ai facut, de cateva procente? Ii spui ca ai gresit, chiar asa de grav e? Iti dai seama ca e bine sa ii spui tu de acasa si sa nu ramana uimita acolo. Ia-ti inima in dinti ca nu te omoara. Altadata incearca sa nu mai minti, si sa infrunti situatia asa cum e. Bafta!