| trocki1238238409238409 a întrebat:

Buna TPU! Am o problema care pur si simplu m-a distrus in ultimii 4 ani. Deci, am un grup destul de mare de prieteni, cu prieteni aproipiati si prieteni mai putin apropiati. Chestia e ca, unii prieteni s-au mai distantat, iar altii s-au mai apropiat, in functie de diferite conjuncturi. Si aici apar 2 probleme care m-au distrus pur si simplu.

Prima ar fi faptul ca, eu nu am trecut peste faptul ca unii prieteni s-au distantat de mine, chiar daca s-au apropiat altii. Si faptul ca, de exemplu, unii isi tin zilele de nastere si nu ma cheama sau doar faptul ca nu mai vorbim atat de des, ma distrug teribil si ma fac sa caut orice metoda de a ma apropia din nou de ei. Chiar am fost foarte aproape sa ma transfer la alt profil in liceu, doar din cauza asta dar m-am oprit in ultimul moment, desi totul era semnat, dar asta e alta poveste.

Cealalta problema ar fi faptul ca unii dintre prietenii mei apropiati, sunt mai apropiati de alti prieteni comuni, ce mie imi sunt mai departati. Astfel se ajunge ca ei sa fie chemati si eu sa raman pe dinafara si sa ma simt foarte trist.

Ca si un bonus, ar mai fi faptul ca uneori ma gandesc ca si eu puteam fi prieten mult mai apropiat cu multi prieteni departati dar parca ma opreste ceva. Sa nu mai zic ca mereu vine aceasta stare de neputinta pe mine. Inca un plus e ca mereu ma simt ca nu am suficient prieteni, desi ei sunt foarte numerosi.

Sa nu mai zic ca aceste probleme par scrie de o fata, dar eu sunt de fapt baiat. Problema mai mare este ca in acest an am bacul si trebuie sa dau si orasul, dar mi se duce orice concentrare si parca raman fara energie sa mai fac ceva, datorita problemelor mele legate de prieteni. Va rog sa imi spuneti o solutie, fiindca daca o sa continui asa, nu o sa imi gasesc puterea sa invat pentru bac sau sa iau permisul.

Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

Aici nu e vorba de prieteni, ci de cum interpretezi tu lucrurile. Nu lasa gandurile astea depresive sa iti macine viata, traieste cu ei asa cum poti, daca te invita la ziua lor bine, daca nu iarasi bine, tu iubeste-i asa cum sunt ei. Daca te poti vedea cu ei bine, daca nu. iarasi bine. Sa stii ca nu poti controla prietenii sa faca cum vrei tu, pana la urma este alegerea lor sa faca ce vor cu viata lor. Tu doar poti sa faci parte din viata lor sau nu. Am avut multi prieteni in copilarie si ne jucam si ne bateam mereu, dar eram mereu uniti indiferent daca ne suparam, a doua zi ne impacam, acum mai toti au familie si sunt plecati dar asta nu inseamna ca nu mai tin la ei, tot prietenii mei sunt, si daca au nevoie de mine nu ezit sa ii ajut, indiferent daca azi vorbim si mai vorbim dupa 2-3-4-5 luni. Multi si-au serbat ziua fara mine, si ii inteleg, nu ma frustrez pentru asta pentru ca acum ei au alt cert de prieteni, mai mult un cerc familist, cu copii, dar eu mereu ii voi ajuta la nevoie daca vor avea nevoie de mine. Asa ca nu iti mai face ganduri nocive pentru sufletul tau, nu te mai gandi la asta, pentru ca viata e facuta sa te bucuri de oameni si de ceea ce iti da Dumnezeu asa cum poti, fii multumitor pentru asta ca oricum prietenii vin si pleaca, nu toti sunt facut sa stea langa tine.

3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Salut,in fiecare gasca mereu o sa existe persoane mai apropiate si altele mai distante si desigur ca gasca mereu o sa aiba si mini gasti asa este si in cazul meu insa mereu trebuie sa nu judeci pe nimeni si sa vorbesti cu fiecare apropiat ca si aproapele tau/ca si cu tine.
Nu trebuie sa fi trist sau sa deznadajnuiesti iubeste-ti aproapele, roaga-te neincetat atat si pentru cei buni cat si pentru cei rai.
Schimbarea e in tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Hai sa ne intelegem, prietenii vin si pleaca si NU conteaza nici cat o ceapa degerata, daca nu vor sa-ti fie prieteni.

Scoala este ceva serios care trebuie tratata cu cea mai mare seriozitate si niciodata nu pui in balanta prietenii cu scoala!

Vad ca te afecteaza relatiile astea cu prietenii cand nu ar trebui, pentru ca nu exista "prieteni adevarati", exista doar 1 prieten adevarat, pe care trebuie sa-l cauti si sa-l pastrezi cand il gasesti.
Cu cat sunt mai multi, cu atat sunt de umplutura si nu se pot numii prieteni, poate amici sau cunsotinte.
Evident ca cei care nu te invita la petrecerilor lor iti arata ca nu dau nici o ceapa degerata pe tine, deci ii poti elimina din viata ta.

Nu mai da atata importanta acestui grup, vezi-ti de scoala, invata pe rupte si pastreaza langa tine 1 singur prieten, care sa-ti fie cu adevarat bun prieten.
Acorda importanta majora BAC-ului, care-i vital ACUM, ca de el depinde viata si caiera ta, in urmatoarele 40 de ani.
Prietenii si permisul nu sunt importante, de ele vei avea timp la vara, toamna sau iarna urmatoare.

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Pai daca oamenii care ii consideri tu prieteni s-au distantat fata de tine inseamna ca nu mai sunt prietenii tai.
Bine acum nu zic sa te certi cu ei dar asteapta ca ei sa te sune pe tine.Sa nu rupi total legaturile cu ei.
Cel mai bine ar fi sa lasi prietenii sa iti concentrezi toata atentia pe bac si permis si de ce nu sa iti faci alti prieteni daca ai ocazia.