| Blondutza_4425 a întrebat:

Buna TPU...Am o problema cu care majoritatea persoanelor se confrunta vara. ei bine stau la etajul 4 si este foarte cald.Cum as putea sa ma mai racoresc?

2 răspunsuri:
| Namastee a răspuns:

:* du.te la strand

| Analy a răspuns:

Uda incheieturile si punctele cu puls

Un truc mai putin cunoscut este sa umezesti o carpa cu apa rece si sa o mentii cateva secunde la incheieturile mainilor si in spatele urechilor, adica acolo unde pulseaza sangele mai puternic. Acest gest te va racori instant, mai ales daca in prosopul respectiv adaugi si doua cuburi de gheata.
Conform unui studiu, acest truc iti va reduce temperatura corpului cu 1, 5 grade Celsius, iar senzatia va dura cel putin o ora.

Uitlizeaza strategic ventilatoarele

Ventilatoarele sunt si ele de mare ajutor si elimina aerul cald din camera, mai ales daca sunt pozitionate corect. De obicei, este recomandat ca ventilatorul sa fie pozitinat pe tavan, insa daca nu ai aceasta optiune, aparatul poate fi asezat intr-un colt al camerei, cu fata spre un geam deshis, astfel incat sa ventileze caldura acolo unde ii este locul si nu in casa ta.

Ai grija la alimentatie

Mancarea joaca un rol important in ceea ce priveste temperatura corpului si modul in care suporti caldura. Asadar, este recomandat sa bei foarte multa apa (chiar si fara sa iti fie sete), de preferat la temperatura camerei si sa eviti bauturile reci, cu gheata deoarece corpul va consuma multa energie pentru a stabiliza temperatura lichidului si se va incalzi in acest fel.

Totodata, evita alimentele grase si grele deoarece corpul va consuma energie incercand sa le digere si se va incalzi mai repede in acest fel. De asemenea, incearca sa consumi salate de fructe (pepene, cirese, ananas, mere etc) si siropuri sau frunze proaspete de menta.

Spala-te cu apa calda

Un dus cu apa calda iti va crea probabil o usoara senzatia de sufocare in primele momente, insa imediat dupa ce vei iesi din baie vei simti fiori reci. Explicatia este aceea ca apa calda ti-a dus organismul la un nivel in care accepta caldura si te ajuta astfel sa percepi aerul cald din casa, mult mai rece decat este in realitate.

Poarta haine din tesaturi naturale

Dupa ce iesi din dus, infasoara-te intr-un prosop mare si ramai in el pentru 5 – 10 minute pentru a simti mai usor senzatia de racorire. Imediat dupa insa, este bine sa porti doar haine de bumbac 100%, in sau panza, tesaturi care nu iti incing corpul si ii permit sa respire asa cum este normal.

Fereste-te de hainele din materialele sintetice pentru ca pe langa faptul ca te vor incinge si te vor face sa transpiri, este foarte probabil sa iti provoace si iritatii usoare.