| Ccoorrnnee a întrebat:

Am o problema de ceva timp si as dori sa primesc cateva sfaturi de la voi.Am o prietena pe care mult timp am crezut-o de incredere! Ii povesteam totul(ea nu prea se deschide)! Cand a avut nevoie am ajutat-o fara nicun comentariu.I-am fost alaturi in momentele extrem grele din viata ei.Cand vad ca este suparata sau simt ca are ceva o intreb.Tin la ea mult! Insa ea niciodata nu m-a intrebat daca ma simt bine, chiar daca vedea ca sunt suparata.Cand vede ca plang prefera sa ma lase in pace! Sau daca stie motivul nu imi da niciun sfat.Ma lasa asa.Ea spune ca asa e felul ei.Nu-i place sa arate ca tine la o persoana. Daca nu o sun o saptamana nu ma suna nici ea.Totdeauna o sun eu si tot eu sunt cea care o cheama des la plimbari.(ma mai cheama si ea, dar rar)Imi da impresia ca nu ii prea pasa de mine.Rar ma suna sa vada ce fac.De obicei ma suna cand are nevoie de mine. I-am spus ca am nevoie cateodata sa fie alaturi de mine, iar cand ii spun ca tin la ea mult ea zice un multumesc si atat.Mi-ar placea sa-mi spuna si ea..Cand o intreb care e prietena ei cea mai buna spune ca sunt eu, dar nu o arata niciodata! Intrebarea este: "E ea o prietena adevarata?" Va multumesc celor care va chinuiti sa cititi si va rog sa ma ajutati.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Leptosome a răspuns:

Nu trebuie sa o condamni. Poate chiar asa este felul ei. Din cate am citit, n-ati avut nici o cearta, prin urmare n-ai de ce sa te superi. Ai abordat vreodata subiectul asta impreuna cu ea mai direct? Degeaba o intrebi daca iti este cea mai buna prietena, nu ii este greu sa spuna un da si apoi sa te lase in pace. Spune-i ce te deranjeaza, iar daca ea nu se schimba nici in cea mai nesimnificativa masura, gaseste o alta prietena mai intelegatoare, cu care pare ca te vei intelege mult mai bine.
OK, dar eu nu iti spun sa renunti la ea, da? Acum totusi conteaza si varsta. Eu de exemplu nu prea mai cred in chestia cu ''cea mai buna prietena'', pentru ca prieteni adevarati nu ai multi in viata, poate chiar de loc.
Incearca sa vorbesti cu ea si vezi daca ea macar isi da seama de faptul ca este putin cam rece cu tine. Succes si sper sa va intelegeti mai bine!

| Ccoorrnnee explică (pentru Leptosome):

Am avut si certuri.Dar de fiecare data eu cedez prima! Si atunci cand ea greseste e la fel! Am vorbit pe tema asta de mai multe ori dar ea imi spune mereu ca asa e felul ei! Multumesc frumos pentru raspuns.

2 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

De asta prefer eu sa nu am prieteni laughing si cand chiar simt nevoia sa aud o vorba buna, o gasesc tot la straini, la oameni care nu ma cunoschappyaia imi dau curaj, oricum stiu ca suna ciudat, dar cel mai mult e cand iti rasuceste cutitul in rana acel prieten.