| Ambrienda a întrebat:

Buna TPU.Am o problema..De o luna nu mai sunt in largul meu, sunt mai mereu deprimata si nu stiu de ce..Peste 2 saptamani am si tezele si imi este frica sa intru in panica si se uit tot.Ce sa fac? sad

Răspuns Câştigător
| SweetChild1 a răspuns:

Așa eram și eu în clasa a V-a înainte cu câteva săptămâni de teze și mă tot gândeam și speriam, dar am învățat și m-am trezit cu 9 la ambele teze. Bine, mă așteptam la mai mult la română...în fine, acum în clasa a VII-a nu mai mă stresez și chiar ies mai mult prin oraș chiar dacă am prima teză peste 2 săptămâni, pentru că știu ca o să învăț. Anul trecut am învățat tot cu o zi înainte să dau teza la română și am luat 10...adică, lol, am greșit doar un cuvânt la caracterizarea unui personaj și nu mă așteptam. Stai liniștită, deoarece stresându-te pierzi mai mult. Și eu sunt o persoană foarte stresată care mereu se străduie la școală, dar am realizat că trebuie să fi calm. De fiecare dată când trebuia să prezint un proiect mă stresam și îmi tremura vocea, iar cel mai rău slăbeam. Acum de fiecare dată când trebuie să prezint trag aer adânc în piept, expir și îmi zic: "Nu mă fac de râs. Trebuie să citesc doar ceva și apoi plec la loc. Ce atâta stres, iar dacă mă încurc, improvizez." Dacă eu am reușit să-mi stăpânesc emoțiile, eu care sunt cea mai stresată și stresantă persoană, atunci oricine poate.

| SweetChild1 a răspuns (pentru SweetChild1):

Scuze pentru că am repetat atăt de mult cuvântul "trebuie".

| Ambrienda explică (pentru SweetChild1):

Eu sunt in clasa a 7 a..si nu pot sa imi stapanesc emotiile, intru in panica, incep sa tremur si incurc tot sad

| SweetChild1 a răspuns (pentru Ambrienda):

Exact așa fac și eu și tot în clasa a 7-a sunt, doar că încerc să-mi controlez emoțiile. Din cauza lor mereu am fost exculsă de la proiecte la școală, cu toate că învăț bine. Mereu am fost supărată din cauza asta și anul acesta am încercat să fac o schimbare. Așa că mă gândesc că pot și chiar acum sunt solicitată mult și chiar pusă să reprezint clasa. Oamenii au nevoie de persoane care să îi scoată din unele probleme și să se implice, nu să stea speriate într-un loc. Cum am mai spus, acum chiar și improvizez și reușesc să îmi înving temerile pe zi ce trece. Mai exersez la asta...

8 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Iti inveti sistematic pentru fiecare teza. Tezele nu sunt olimpiade, ele doar verifica materia de pe un semestru. Stai linistita, verifica zilnic materia, rezolva exercitii. In mod sigur te vei descurca.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| WhiteTiger15 a răspuns:

Sa nu mai fii abatuta si deprimata. Concentreaza-te pe ceea ce faci si asa o sa mai uiti. Uita putin de toate si gandeste-te la tine.winking

| Francu_Miandru_1990 a răspuns:

Ar trebui sa uiti de tot macar o sec. si apoi gandeste-te la teza

| adevarulplagiat a răspuns:

Daca ești deprimata din alte motive uita-le in perioada tezelor gândindu-te la lucrurile frumoase din viata ta.