| UrsuletZzZzDePlush a întrebat:

Buna tpu.Am o problema.Eu ma tot cert cu mama. Invat foarte bine (am aproape numai note de 10 si cativa de 9).De vreo 1 an nici nu ma mai pot concentra pe scoala (oricum mamei nu ii pasa daca am note bune, nici nu ma baga in seama cand ii zic am luat un 10 ).Ea toata ziua munceste,imi zice ca vrea sa fie cea mai buna prietena a mea dar tot timpul urla la mine, ma cearta.Pentru o mica neatentie acum sunt pedepsita o saptamana in casa si stau toata ziua pe laptop,tableta,telefon sau ma uit la tv (apoi tot ea vine si imi zice ca de ce stau tot timpul pe net).Eu in zilele normale nici nu intru pe net, la 3-4 zile intru si eu vreo 1-2 ore sa stau pe net.Ce sa ma fac nu mai imi suport viata,mama nu ma incurajeaza cu nimic, dar daca gresesc ceva foc in varful casei.Deja nu o mai suport.Vreau sa plec de acasa, oricum nimeni nu imi va duce lipsa straight face. Stiu ca nu este cea mai buna alegere dar de vorbit nu pot cu ea oricat as incerca.De ajutat o ajut la lucrurile prin casa, sau daca ma trimite undeva.Toti ma considera o rasfatata (adultii) dar toate lucrurile care le am le am de la tata, mama nici nu avea de gand sa imi ia nimic daca nu poate nici telefon nu aveam.Nu mai suport sa nu ma inteleaga nimeni crying.O urasc pe mama din toata inima,nu credeam ca voi zice vreodata asa ceva crying. Pana acum chiar daca putinul timp cat ne vedem din zi urla pe mine sau imi tine predici ca asa si asa eu incercam sa ma comport normal,sa o ascult dar deja nu se mai poate.
De ieri nu am mai vorbit cu ea,si deja nu mai pot, vineri am plans toata noaptea, ieri am plans pana la amiaz si azi pana acum tot plang.Deja imi e rau,si cand ma ridic din pat imi vine sa lesin toata tremur,nu mai suport crying.Eu incerc sa ii fac pe plac cu tot si gresesc odata din neatentie si ma incuie in casa (iesitul pe afara era singura mea placere si si pe aceea mi-o interzice). Saptamanile acestea trebuie sa dau teste dar abia sunt capabila sa ma ridic pe picioare,dar mai sa si invat.
Va multumesc ca ati citit intrebarea asa de lunga si scuzati exprimarea,sper ca a-ti inteles esentialul. Funda desigur,orice sfat e bine primit, dar va rog sa nu va bateti joc.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E nevoie de ajutor psihologic amandoua sa merge-ti la el sau apeleaza la emisiunea copii contra parinti, cand se termina apare un numar de telefon.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nimeni nu-ti poate da un sfat. Ca sa-ti poata da un sfat cineva trebuie sa cunosca si parerea celuilalt (audiatur et altera pars) si mai ales situatia generala a ta. Ar trebui poate sa incerci si tu s-o intelegi. Poate sufera cu ceva. Poate ac ar trebui sa o mai ajuti la munca in casa, sa stai pe langa ea. Daca ea are probleme de santate si se certa cu toata lumea atunci ar trebui sa o ajuti sa mearga la un doctor. Eu nu stiu ce ar trebui ca nu te cunosc nici pe tine, nici pe ea. Cine-ti da sfat fara sa va cunoasca, greseste.

| Shara17 a răspuns:

E foarte greu, mai ales cande e vorba de mama ta, gandeste.te ca poate a avut o greseala in copilarie si nu vrea sa o repeti si tu, daca tot zici ca nu te lasa afara, dar acum nu ai de unde sti... noi nu cunoastem, nu stim si parerea mamei tale asa ca nu putem spune prea multe, dar un singur lucru e clar, lipsa de comunicare! Eu inainte sa fiu internata in spitaal i.am zis mamei niste chestii de care imi pare rau ( ca de exp: dc m.a facut daca nu ma vrea si nu ma iueste) iti dai sama ca a inceput sa planga si nu am vorbit cu ea cam 2- 3 zile si m.am si taiat, ideea e ca nu m.a ajutat cu nimic... acum insa cand se supara pe mine ca nu stiu ce NU am facut eu ii zic, da mama o sa fac sau ii zic sa nu mai tipe la mine ca inteleg si fara! stii ideea e sa fi tu calma, mai tarziu vei ramane cu probleme mari care te vor marca daca nu incerci sa rezolvi asta. Serios acum, de cate ori ai venit de la scoala si i.ai spus mamei tale ce ai facut cu colegii, adica eu ii spun mamei ca m.a dat profu afara de la ora ca mancam si am inceput aman 2 sa radem laughing!

| ionut1134 a răspuns:

Si mama era cam la fel pana anul trecut daca iau 4 dc ai luat 4 dc nai invatat daca iau 8 mda bine...dar aici nu este vorba despre mine ci despre tine...incearca sa nu o mai superi sa-i faci pe plac chiar daca nu ii convine nimic si eu ma certam zi de zi cu mama am vrut a ma sinucid sa fug de acasa lucruri pe care ti le sugerez sa n ule faci pentru ca sunt pe moment si pe urma vei regreta ai putea sa te descarci unui/unei prietene asta te-ar putea ajuta ff mult pentru mine a functionat daca vr sa vb cu cineva liber iti pot da id-ul meu si probabil ai starea aia pentru ca nu ai mancat de cateva zile sau tie ff rau

| MihaelaMiikii a răspuns:

Cu tatal tau cum te intelegi? happy

| UrsuletZzZzDePlush explică (pentru MihaelaMiikii):

Foarte bine, dar el e in tara doar de sarbatori, si atunci o saptamana din care 4 zile cu odihnitul si bagejele, iar celelalte 3 cu treburi pe la casa ce il pune mama straight facecrying daca are o zi pentru mine toata ziua ar fi minune

| MihaelaMiikii a răspuns (pentru UrsuletZzZzDePlush):

Imi e mila de tina scumpa happy vorbeste cu el happy si eu ma cert cu mama, dar ne impacam imediathappy si eu tip la ealaughing deic vorbeste cu ea happy si daca ai nevoie de alte sfaturii de ajut cat pot cu multa placeree! Scumpa :*

| fgsdfgdfgdsfgfd a răspuns:

Poi,e o problema sensibila.Singura rezolvare a ei e sa te duci si sa-i spui prin ce treci, ce te supara, problemele tale... Spune-i ca te-i saturat de chinuri, ca nu orice elev e la fel ca tine sa ia note bune, spune-i ca iti lipseste mama, ca nu te sprijina... Oricum ea cred ca te iubeste foarte mult si de aceea te cearta sa nu mai faci greseli sau poate a avut un trecut nu tocmai frumos si nu vrea sa treci si tu prin ce a trecut ea. Spune-i tot ce gandesti ce te supara..Imi pare rau.

| KatlynKim a răspuns:

Dificila situatiestraight face In orice caz sa nici nu te gandesti sa pleci de acasa. intreab-o de ce se comporta asa. Nu stiu poate are vreo problema care o tine ascunsathinking Si nu mai plange, iti faci rau singura. Ridicate, invata si stai pe picioarele tale! Cand ea tipa la tine, tu raspunde-i calm; nu o sa o enerveze din potriva o sa o calmeze si pe ea. Deci. stay strong!(:

| Cristi2YO a răspuns:

Voiam sa citesc toate raspunsurile ca sa iti dau un raspuns concentrat.mi-am zis sa nu fac chestia asta.situatia ta ecat de cat complicata.sa nu faci prostia sa fugi de acasa.gandeste te la faptul ca iti urasti mama, imagineaza-ti ca ea nu va mai fi.iti garantez ca ai sa plangi din cauza a ceea ce ai spus.plecatul de acasa iti va creea doar probleme:trebuie sa dormi undeva,gandeste-te ca pritenii nu te vor gazdui tot timpul,iti trebuie scoala,bani si mancare s.a. cine ti le va oferi? faptul ca mama ta se comporta astfel cu tine poate ffca nu e din cauza ta,poti sa o ignori,sa nu iti pese,sau poti sa ii zici in fata problema ta! sa nu ai ganduri negre, nu mai plange si pune te pe picioare, gandeste te la viitorul tau, arata i mamei tale ca nu e asa cum crede ea. daca te-au ajutat la ceva sfaturile mele, spune-mi! sunt incantat sa iti raspund.

| AlexandraStefan12 a răspuns:

Cam asa ma simt si eu, dar lucrurile nu sunt atat de grave.Nu e o solutie sa pleci de acasa.INcearca sa vorbesti cu easi daca nu functioneaza incearca sa nu o mai bagi in seama o perioada, eu asa fac. Sper ca te-am ajutat.