| oliviascarlett a întrebat:

Buna tpu...am o problema...eu sunt o fata foarte linistita si introvertita, asa ca practic baietii nu se comporta cu mine ca si cu celelalte fete pe care le tachineaza si le spun tot felul de lucruri dragute...eu am 15 ani si nu am avut niciodată un prieten,iar acum îmi place de un coleg din clasa care s-ar putea sa mă placa si el,dar e de asemenea timid. Întrebarea mea e:cum sa mă schimb, cum ar trebui sa fiu...si daca rămân asa cum sunt acum,voi rămâne toata viata singura? Astept răspunsuri, in special opiniile baietiilor

Răspuns Câştigător
| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
Nu! desigur ca nu vei ramane toata viata singura. Daca esti o fire timida, esti mai inchisa in tine, nu e un dezavantaj deloc.Acolo in 'spatiul tau' in care se presupune ca esti inchisa,in lumea ta,se dezvolta o gramada de idei, de creativitate, pe care fort multi din cei care ii vezi tu mai curajosi nu le pot percepe si nu le inteleg.
E greu sa schimbi fiera timdia dintr-o data, e vorba de foarte multa emotie care te macina.Dar cu timpul lucrurile decurg de la sine, tu ai doar 15 ani, nu te uita in jurul tau si te compara cu celelalte, niciodata sa nu faci asta.Trebuie incet incet,daca il placi,indirect sa ii arunci o privire si sa incerci sa vorbesti cu el,nu fata in fata din prima, prin mesaje daca tot avem tehnologie. Primul pas e greu, dupa aceea drumul spre maturizare, spre usor sa zic asa e floare la ureche, e frumos dar si cu multe incercari de care nu trebuie sa te speri si cand e cazul sa treci peste.Nu te speria, chiar daca mai tarziu o sa fii mult mai curajoasa decat crezi, nu vei pierde acel firicel de timiditate si bunatate niciodata, si asta e foarte bine.
O viata frumoasa sa ai.
Peace!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai vrea să fii tachinată şi alintată exact ca restul? ( şi aici subliniez pe " restul " )
Nu ştiu cum ar trebui să te schimbi, probabil să îţi faci curaj şi să vorbeşti cu el, dar de rămas singură... Nu se ştie sigur. laughing

| Jouliete a răspuns:

Pai daca iti place cu adevarat de el ca trebuie sa stii sigur ce simti, nu incerca sa te schimbi pentru ca cel mai bine este sa fi tu insati, doar incearca sa il bagi in seama pe acel baiat sa deveniti prieteni pentru al putea cunoaste mai bine si pentru a-ti da seama de ceea ce simti. Daca este asa cum crezi lasa lucrurile sa decurga usor insa sa fii putin mai curajoasa. Bafta!