| BoomBoomToxic a întrebat:

Am o problema ff mare.Am chiulit saptamana trecuta iar doamna invatatoare ne-a prins pentru ca cineva ne-a dat de gol( pe mine si inca 2 colege). Ne-a chemat sa vb cu noi in pauza si ne-a zis ca ne scade nota la purtare si ii anunta pe parinti si pe dna. directoare.ne-a mai trimis un mail prin care ii roaga pe parinti sa ia legatura cu ea.deci tata daca afla ma omoara si ma pedepseste pe vecie dar trebuie sa-i spun. nu stiu cum.Imi puteti face un fel de discurs sau ceva de genul? Mentionez ca st. clasa a 4-a si sa stiti ca tatal meu nu se inmoaie daca incep sa plang si sa zic ca imi pare rau. ce sa-i zic?crying

Răspuns Câştigător
| Luori a răspuns:

De ce sa te ascunzi sau altceva ( sunt singura ca-ti trec ceva idei prin cap )?
Ai chiulit, acum rabda si accepta consecintele si poate-poate ai si invata ceva. Orice fapta are consecinte, mai mici, sau mai mari, mai iesite in evidenta, sau mai putin la vedere. Fii responsabila. O sa treaca si asta, dar macar invata ceva!

3 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

Mai întâi vorbeşte cu învăţătoarea ta şi explică'i că este sfârşit de an şi chestii de genul.Paote reuşesti să o convingi cât de mult contează pentru tine să nu afle tatăl tău. Dacă nu cred că v'a trebui sa le spui alor tăi, ce ei chiar nu au observat că tu ai stat acasă o săptămână întreagă?!

Răspuns utilizator avertizat
| ThePunisher a răspuns:

Ar trebui sa ii spui adevarul. 'Adevarul e cea mai buna minciuna' stii cum se spune. Treaba e ca nu prea e ok faptul ca la clasa a patra chiulesti. Cand vei fi in gimnaziu sau in liceu ce vei face? Vei abandona scoala? Eu inca odata te sfatuiesc sa le spui parintilor, sa iti ceri iertare, si sa iti vezi de scoala, ca e importanta.