| vlad77777 a întrebat:

am o problema foarte grava in familie...
Familia mea nu este genul de familie in care vine tata beat acasa si se apuca si isi bate sotia. Tatal meu nu bea, nici nu fumeaza, nici nu injura etc.
Stam intr-o casa mare iar eu fiind cel mai mare dintre copii trebuie sa fac curatenie si sa am grija de fratii mei mai mici.
Nu-mi place cum sta treaba mai ales ca e vara..In loc sa ies afara cu prietenii trebuie sa am grija de cei mici...
De cativa ani maicamea a inceput sa se infurie tot mai des si sa ne pedepseasca din nimica..Se supara din orice, iar eu ii comentez pentru ca nu mi se pare drept cum judeca.
In ultimul timp ii comentez tot mai mult pentru ca ma inerveaza
si ma tot pedepseste pentru faptul ca vrea sa-mi arate cinei sefa in casa asta...Se infurie din aproape orice fleac.
P.S. Sunt baiat si am 14 ani.
Funda pentru cel mai bun raspuns.

8 răspunsuri:
| Rahzy a răspuns:

Vorbeste cu ea si cu tatal tau, spune-i ce te deranjeaza si incercati sa rezolvati in familie

| vlad77777 explică (pentru Rahzy):

Sansele sa functioneze sunt de 1%.

| Rahzy a răspuns (pentru vlad77777):

Eu asa vad rezolvarea, nu stiu. Tatal tau ce spune?

| Dobros a răspuns:

Te inteleg perfect. Dar care este intrebarea?

| vlad77777 explică (pentru Dobros):

Cum as putea sa rezolv problema? M-am saturat sa fiu pedepsit ca n-am facut ceva bine.
Cum as putea s-o fac pe Mama sa ma lase in pace?

| loveyou20011 a răspuns:

Si mie mi se mai intampla doar ca eu sunt fata si obiceiul sa comentez la mama, daca nu imi place mie, chiar daca este drept ce face, cu pedeapsa nu stiu ce sa zic, mie doar imi spune ca ma pedepseste dar nu o face, ai putea s-o intrebi, sa-i spui ce simti, pare cea mai buna cale. Sper ca am ajutat cat am putut. bafta!

| vlad77777 explică (pentru loveyou20011):

Mereu cand ii apun ce simt ea crede cai comentez si imi mareste pedeapsa.

| Marius_Filip_1905 a răspuns:

Am trecut si eu prin asta! Mi se parea ca tot ce zic cei mari (parintii, rudele) e stramb si ca eu stiu mai bine. Asa ca eram cam tot timpul contra. Apoi m-am imprietenit cu cineva (cu o fata), care mi-a povestit ce pateste ea. Maica-sa buna o bate mereu, taica-sau vitreg se da la ea, are trei frati mult mai mici (unul de sange si ceilalti vitregi) de care trebuie sa aiba grija. Curatenia si multe treburi de prin casa pe capul ei. Si... avea doar 15 ani.
Asa ca mi-am dat seama ca si eu gresesc, ca si eu provoc unele lucruri ca sa se intample. De cand mi-am dat seama ca sunt altii cu mult mai asupriti parca am inceput sa gandesc mai mult inainte de a face ceva. Si de atunci parca totul e mai bine in casa.