| Aly1864 a întrebat:

Am o problema mi-am luat laptop si am probleme cu web-ul. Nu stiu ce sa fac, nu merge nicicum. Acum am vrut sa il dau la cineva pe mess si zice ca : We are not receiving any video signal from may not have a camera or it may not be working properly. Si imi mai arata ca nu detecteaza camera. Ce trebuie sa fac? Raspuns urgent. Funda

Răspuns Câştigător
| JustCosmin a răspuns:

Instaleaza driverul camerei web. Daca nu gasesti driverul, spune-mi modelul laptopului (tot) si ce Windows folosesti (pe 32bit sau 64bit) si te ajut eu.

| Aly1864 explică (pentru JustCosmin):

L-am primit cadou, nu am hartii, nimic de la el stiu ca e ACER, iar windows VISTA. Iar cu 32 bit sau 64 bit, habar nu am nu eu ma ocup de chestiile astea. Dar totusi cum fac cu driverul. ( stiu ca pun niste intrebari tampite, dar habar nu am de chestiile astea x_X ).

| JustCosmin a răspuns (pentru Aly1864):

Intra in Start si scrie dxdiag. Dupa ce deschizi asta, te uiti la System Information la Operating System si System Model. Dupa ce mi le scrii, iti caut eu driver-ul potrivit.

| Aly1864 explică (pentru JustCosmin):

Si asta trebuie sa imi explici. Deci intru in Star adica? laughing ( x_X )

| JustCosmin a răspuns (pentru Aly1864):

Start*.Am scris gresit fara sa vreau. big grin In Start ai acolo bara aia de cautare. Acolo scrii dxdiag si apesi tasta Enter. Se va deschide o fereastra cu un Tool, unde scrie System Information, Operating System si System Model. De acestea ai nevoie pentru a cauta driverul.

| Aly1864 explică (pentru JustCosmin):

Da asa e, dar scrie doar System si acolo pe pagina ce s-a deschis scrie niste chestii. Si acum ce fac?

| JustCosmin a răspuns (pentru Aly1864):

Spune-mi ce scrie la System. Ai acolo mai jos System Informtion>System Information, Operating System si System Model.

| Aly1864 explică (pentru JustCosmin):

Current Date/Time : Friday, August 17, 2012, 12:57:08 PM Computer Name : AlysssaPaula-PC Operating System : Windows Vista tm Home Premium ( 6.0, Build 6002 ) Language : English ( Regional Setting : English ) System Manufacturer : Acer System Model : Aspire 5349 Bios : InsydeH2O Version V1.08 Processor : Intel(R) Celeron(R) CPU B815 @ 1. 60Ghz ( 2 CPUs ), ~ 1. 6GHz Memory : 1892MB RAM Page file : 1661Mb used, 2381 MB available DirectX Version : DirectX 11

| JustCosmin a răspuns (pentru Aly1864):

Descarca asta: http://fisierulmeu.ro/50ETWV5RZ0KB/Driver-zip.html
Este arhivat rar, dezarhivezi tot ce e in arhiva, si pornesti instalarea. Dai dublu click pe fisierul "Setup.exe" si dai next si la final finish. Dupa instalare o sa poti folosi web-ul.

| Aly1864 explică (pentru JustCosmin):

Bine si pe ce sa apas. Ca nu prea pot apasa pe nimic straight face?

| JustCosmin a răspuns (pentru Aly1864):

Am pus alt link. Trebuie sa astepti cateva secunde pana sa apesi pe download 1.

| Aly1864 explică (pentru JustCosmin):

Am vazut acum

| Aly1864 explică (pentru JustCosmin):

Si deci cum dezarhivez?

| JustCosmin a răspuns (pentru Aly1864):

Click dreapta pe arhiva si alegi extract files si apesi pe Ok. Si acolo unde ai arhiva, se vor dezarhiva fisierele.

| Aly1864 explică (pentru JustCosmin):

Scrie doar Extract To si am apasat, iar acum?

| JustCosmin a răspuns (pentru Aly1864):

Dublu click pe fisierul "Setup.exe"..si de acolo alegi next...finish.

| Aly1864 explică (pentru JustCosmin):

Nu stiu daca merge, adica am incercat si tot aia spune, poate am facut ceva gresit. thinking

| JustCosmin a răspuns (pentru Aly1864):

Ai dat restart la laptop dupa instalare? Daca nu, vezi poate ai vreo combinatie de taste pentru pornirea camerei web (FN+una din tastele de la F1-F12).

| Aly1864 explică (pentru JustCosmin):

Da am dat. De fapt vorbeam cu cineva, si mi-a spus ca sa dau sus, deci la fereastra in care vorbeam, la ACTIONS -> MORE ACTIONS -> SI LA WEBCAM sau INVITE TU VIEW MY WEBCAM. I-am dat si mie imi aparea doar Waiting for permission from... si a zis ca nu a primit nimic. Din nou cred ca la cerut el de la mine, am auzit cand a sunat, dar nu-mi aparea nimic. Deci habar nu am.

| JustCosmin a răspuns (pentru Aly1864):

Ca sa vezi daca merge web-ul, descarca programelul asta http://www.bustatech.com/wp-content/uploads/files/WebcamViewer%20V1.0.zip
Il dezarhivezi cu extrat to si dai dublu click pe fisierul WebcamViewer V1.0. Daca merge web-ul, iti apare in lista in program si poti da click pe butonul connect pentru a vedea cum merge.

| Aly1864 explică (pentru JustCosmin):

Pai merge, dar nu vad nimic de la intuneric cred ca. I l-am dat din nou cuiva si zice ca " This person webcam is not available ". straight face

| JustCosmin a răspuns (pentru Aly1864):

In cazul asta, problema trebuie sa fie de la Yahoo Messenger, nu aveti aceeasi versiune de Yahoo Messenger. Puteti incerca pe Skype. Camera Web se vede mult mai bine pe Skype.

| Aly1864 explică (pentru JustCosmin):

Nu am Skipe. Dar nu ar trebui sa mearga la orice versiune, inteleg alta versiune dar tot Yahoo Messenger este?

| JustCosmin a răspuns (pentru Aly1864):

Da,tot Yahoo Messenger este, dar cei de la Yahoo incearca sa faca utilizatorii sa foloseasca doar versiuni curente, si pentru cele vechi nu mai fac update-uri sau fac in asa fel incat noile versiuni sa nu fie compatibile cu cele vechi. Se intampla ca un utilizator ce foloseste noua versiune de Yahoo sa nu vada avatarul unuia cu versiune veche si invers, sau nu poate primi mesajele de pe offline. E o treaba complicata la mijloc, dar la urma urmei, trebuie sa mai traiasca si astia de la Yahoo big grin

| Aly1864 explică (pentru JustCosmin):

Ok. Voi mai incerca maine. Si mersi pentru ajutor, si scuze ca ti-ai pierdut vremea explicandu-mi, normal trebuia sa imi spui doar ce ai scris prima data, atat, dar mersi oricum happy