| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am o problema. Parintii mei vor sa-mi ia un Ipad 2 de ziua mea ( 20 iulie si implinesc 11 ani ). Dar au spus ca daca nu vreau un Ipad imi vor da 20 de milioane de ziua mea. Voi ce ziceti sa aleg? Pentru ca din motivul ca am 11 ani nu prea stiu la ce as putea folosi banii iar cand am fost la o prietena care are ipad eram innebunita dupa ipad dar dupa un timp nu mi-a mai placut chiar asa de mult. Deci? Va rog precizati si avantajele, sau ce as putea face cu banii. Funda! P.S : Scuze de categorie.

Răspuns Câştigător
| spaghetty a răspuns:

Eu as alege banii:
De ce?tongueoi e vorba de 20 mil. lei vechi ceea ce e mult si banii astea ii poti pastra sa iti iei peste cativa ani ceva mult mai folositor.
Ipadul nu costa el 20 de mil.

12 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Oh nu, nu ai 5 ani să te uiți la Minimax, ai 11 - tare matură ești.
@ingerdraq zice bine.
În altă ordine de idei, nu e vina ta - deocamdată - că ești copil răsfățat de bani gata, așa că voi răspunde serios.
Ipad-urile sunt de porc și nu ți-ar folosi la mai nimica la vârsta ta.
Pe de altă parte, faptul că nu știi ce să faci cu 20 de milioane relevă faptul că nici banii nu te-ar ajuta prea mult.
Pe cale de consecință, cea mai bună soluție ar fi să le soliciți părinților altceva din seria chestiilor pe care ți le-ai dori - știu eu, alt telefon (bănuiesc că ai așa ceva), un calculator/laptop mai performant, eventual o petrecere cu colegii/prietenii de ziua ta - toate astea costă în jur de 20 de milioane, plus sau minus un milion.
Eventual, de ce nu, cere-le o bicicletă dintre alea cu multe dotări.

În fine, n-am idee ce ai și ce nu, dar gândește-te la alte chestii care necesită bani pentru achiziționare atâta timp cât Ipad-ul oricum nu-ți folosește și nici nu-ți place.
Varianta să-ți dea 20 de milioane pur și simplu în mână nu e foarte viabilă pentru că ești prea mică să ai pe mână o sumă de bani mult prea mare, atâta timp cât nu cunoști valoarea efectivă a banului.

Salutare și „La mulți ani".

| AriannaAri a răspuns:

Ipad 2.
Dar nu puteai posta intrebarea in categoria corespunzatoare?

| NyanCat a răspuns (pentru AriannaAri):

Dar de ce Ipad 2 sinu banii? " Va rog sa precizati si avantajele "

| AriannaAri a răspuns (pentru NyanCat):

Pai ce faci tu cu 20 de milioane la 11 ani? laughing
Fi serioasa. oh go on

| ElaIliesi a răspuns:

WOW, ipad sau 20 de milioane de ziua ta. eu eram norocoasa sa faca mama tort sau sa primesc ceva nou de imbracat sau de incaltat.

Bravo parintilor tai ca se descurca asa bine financiar. Cred totusi ca nu e bine ca ti-ar da cadou un salariu, de fapt e mai mare decat un salariu mediu suma asta.

Daca as fi in locul lor ti-as lua ipad dar cu conditia sa il folosesti pentru a invata ceva zilnic pe el.

PS: Vad ca intrebarea e veche. Ce ai ales si ce ai mai primit de atunci?

| ingerdraq a răspuns:

SI esti tare bulversata nu? Eu unul si toti care sunt de generatia mea eram fericiti cand de ziua noastra primeam un tort facut in casa si un bidon de suc, poate ala si la TEC. Pun pariu ca nu sti ce inseamna TEC.

| NyanCat a răspuns (pentru ingerdraq):

Da, nu stiu ce inseamna TEC. Eu nu am pus deloc intrebarea sa ma laud dar nu stiu ce sa aleg straight face

| ingerdraq a răspuns:

Sunt sigur ca ai postat aceasta "intrebare" sa te lauzi. Sti ce sa faci cu 20 de mil la 11 ani?

| NyanCat a răspuns (pentru ingerdraq):

Nu am postat-o ca sa ma laud, dar chiar nu stiu ce sa aleg, pentru ca si banii as putea sa-i pun deoparte. Si da chiar e o intrebare. happy

| Navros a răspuns:

Eu zic sa lasi prostiile deoparte happy deschide televizorul si uite-te la minimax happy

| NyanCat a răspuns (pentru Navros):

Nu am 5 ani sa ma uit pe minimax laughing

| tonel95 a răspuns:

Daca intrebarea e pe bune, sfatul meu e sa alegi banii, gandeste bine sunt 20 de milioane poti sa iesi cu prietenii zi de zi sa te distrezi, eu as alege clar banii