| kdngbgk a întrebat:

am o problema...sunt fata, am 15 ani si am un coleg la scoala care imi face "glume" cu tenta sexuala, lui si prietenilor lui li se pare amuzant, dar eu ma simt aiurea. Cum sa opresc astfel de comportament?

2 răspunsuri:
| lovegirl15 a răspuns:

Nu prea ai cum sa-l schimbi, poti eventual sa-l ignori. Nici mie nu-mi prea imi plac astfel de glume la colegii mei, dar incerc pur si simplu sa-i ignor si sa nu ma las afectata, las sa treaca pe langa mine. Daca el se rezuma doar la astfel de glume expirate, e fix treaba lui, insa tot ce face el, cat si prietenii lui, e sa dea dovada de incultura, intrucat nu sunt in stare sa scoata pe gura ceva mai inteligent de atat.
Nu sta prin preajma lor si evita-i pe cat de mult poti tu. Daca o sa vada ca ii ignori, o sa se plictiseasca probabil si nu vor mai face nici un fel de gluma. Nu pune la suflet astfel de chestii. In zilele noastre, trebuie sa fii indiferenta si sa ignori ceea ce nu iti place, altfel, daca ajungem sa ne consumam pentru orice nimic, ajungem sa cadem psihic.
Si de schimbat, nu prea ai cum sa-i schimbi, dupa cum am zis si mai sus. Ei trebuie sa constientizeze singuri ca ceea ce fac nu e ok, dar in incercarea lor de a parea smecheri, probabil ca te vor ignora total daca incerci sa le zici ceva si te vor considera doar o fraiera si o naiva.
Succes si sper ca te-am ajutat!

| 7octombrie a răspuns:

Daca poti, ignora total, nu baga in seama toate gunoaiele unor tembeli! Daca nu poti, spune profesorului, poate le tranteste scaderea notei la purtare, eu stiu?