| Jawsz a întrebat:

Am părul foarte des, și de ceva timp am mătreață -_-. Am incercat cu tot felul de șampoane, dar nimic. Imi recomandați ceva?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa te speli cat mai des pe cap.
Incearca si astea:
1. Otetul de mere
Este un remediu folosit adesea de batrani. Dupa ce ti-ai spalat parul cu sampon, clateste-l cu un amestec de 2 litri de apa si un pahar de otet de mere. Dupa ce il usuci, mirosul de otet dispare. In plus, parul ramane stralucitor.

2. Zeama de lamaie
Este un alt remediu impotriva matretii care actioneaza la fel ca otetul de mere. Aceasta poate fi amestecata cu ulei de cocos sau de jojoba. Se aplica pe par si se lasa sa actioneze 10-15 minute, apoi se clateste cu apa calda.

3. Cimbrul
Infuzia cu cimbru este unul dintre cele mai bune tratamente impotriva matretii. Fierbe 4-5 linguri de cimbru uscat in doua cani de apa si aplica lichidul rece pe par, lasandu-l sa actioneze o ora. La final, clateste scalpul cu apa calduta.

4. Cojile de ceapa
Aduna cateva coji de ceapa si fa o infuzie in doua-trei cani de apa. Dupa ce te-ai spalat cu sampon, clateste parul cu acest lichid si maseaza bine radacinile.

4 răspunsuri:
| Georgemy2 a răspuns:

Cand te speli pe cap, incerca sa te clatesti bine...straight face

| Lorenuta2000 a răspuns:

Incerca la finalul baii sa iti torni in cap o cana mai marisoara cu apa calda si otet. Nu doar ca dispare matreata dar si se descurca mai usor parul.

| biafresh a răspuns:

Eu dupa multe incercari de a tine matreata in frau cu tot felul de tratamente am gasit un sampon bun. L-am luat complet la nimereala. Se numeste Garnier Fructis anti-matreara si impotriva parului gras. Fi atenta conteaza mult si tehnica cu care iti speli parul. Poate cel mai mult conteaza tehnica.

| MiculAjutor a răspuns:

Si eu am trecut prin 100 de sampoane "anti-matreata" pana cand odata intr-o farmacie, o farmacista batrana mi-a spus sa ma frec pe cap cu catei de usturoi si apoi sa ma spal ziua urmatoare(sa nu va faceti griji pentru miros fiindca nu se simte).Am facut asa de 2 ori acum 2 ani si nu mai am nicio problema pana in prezent.