| Eolande292829 a întrebat:

Buna TPU! Am si eu nevoie de un sfat. Am probleme cu anxietatea sociala si cu atacurile de panica si, in fine, sunt mult mai bine fata de anul trecut spre exemplu. Dar tot am probleme cu overthinkingul. Trecand la subiect nu stiu ce sa fac, ma simt super unsafe in clasa si mereu ma simt in plus si nevruta si mereu ma gandesc "daca face x y misto de mine" gen ma gandesc super mult daca imi zice un coleg x lucru sau asa. Si am facut ceva penibil in fata clasei si a ras toata lumea de mine, nu ca m ar interesa ca au ras pe moment dar ma streseaza super mult barfele fetelor. Gen intr o gasca de fete cum pleaca una imediat o barfesc pe aia si sunt care te barfesc chiar daca esti la 1 metru de ele fara nici o rusine. Si sunt super stresata legat de critica altora si am impresia uneori ca nu ma suporta nimeni din clasa:'))) daca era legal homeschoolingul asta faceam serios

4 răspunsuri:
| CorneliusC9095 a răspuns:

Nu pune la suflet toate lucrurile pe care le vezi si auzi la colegii tai despre tine. Ele sunt de moment, stai relax. Ei le spun acum și le uita apoi indata. Nu crede ca toată atenția lor este concentrata pe toate faptele și reactiile tale penibile sau mai puțin bune din viata ta. Și eu la rândul meu am fost de multe ori penibil in multe circumstante și regretam după câteva momente pentru acțiunea sau vorba prosteasca pe care am facut-o/spus-o. Am trecut peste si am învățat sa ma accept asa cum sunt. Toți suntem diferiți. Toți mai avem momente mai puțin bune. Toti au facut-facem lucruri penibile in viață. Cred ca și tu la rândul tău ai râs de unul/altul de prostia pe care a făcut-o. Așadar nu te lăsa stresată de criticile colegilor tăi din clasa și din școală. Accepta felul in care ești, primește criticile constructive, adu îmbunătățire la viață ta unde simți ca este nevoie și trebuie. Și nu te lăsa copleșită de gânduri negative despre tine însuți, care vin atât din exterior de la colegi, dar și din interiorul tău. Alungă starea negativă, gânduri negative despre tine și înlocuiește cu calitati bune, pe care cei mai apropiați le vede la tine. Un ultim sfat este Apropierea de Dumnezeu. Cauta lucrurile spirituale și ele îți vor aduce zidire spirituala. Cauta rugăciunea, citirea Bibliei în prim plan. Caută prieteni spirituali care îți aduc zidire spirituală și care fac sa îți crească valoarea și stima de sine.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand schimba gasca de fete, ca de o barfesc pe una, cu siguranta te barfesc si pe tine si ca atare, nu-ti sunt prietene, doar niste proaste uracioase de la care nu ai ce invata nimic.
Deci, fa-ti o singura prietena, fata, dar care sa-ti fie buna prietena si cuminte, fara sa barfeasca si sa poti vorbi cu ea orice. Prietena asta poate fi una din vecinele cu care ai crescut, nu musai o colega de clasa.

In ce priveste problema ta cu anxietatea sociala si atacurile de panica se poate rezolva facand un sport!
Inscrie-te la o sala si mergi sa joci ceva, sau sa inoti, sa faci ceva intr-o echipa, fiindca atunci te vei schimba complet, in bine.
Nu "homeschooling" nu este inca legal in Romania si nu este indicat celor cu probleme de anxietate si atacuri de panica, dimpotriva, este total contraindicat acestor persoane care au deja probleme psihice, ca nu vrem sa le eliminam complet din viata normala, ci sa-i integram in societate, sa-i ajutam sa traiasca o viata cat mai normala si sanatoasa.

Inca ceva: incearca sa vorbesti romaneste corect, ca introducand cuvinte englezesti cand te exprimi nu pari mai desteapta ci mai snoaba si fetele te vor barfii mai mult.
Acest sfat este folositor si pentru mai tarziu, in viata, cand va trebuii sa inveti sa te exprimi corect cand iti cauti munca si mergi pe la interviuri, de aceea este nevoie ca acum sa inveti sa vorbesti corect romaneste.

| StoicAnalysis a răspuns:

Hormonii sunt de vina in mare parte. Incearca sa vorbesti mai des cu oamenii si practica si un sport. In felul asta te mai redresezi si vei fi mai impacata cu tine insuti.

| Miruna333 a răspuns:

Sa faci terapie, niciun sfat nu te va ajuta prin minune
Prin munca te vei simti mai bine si iti vor disparea gandurile negative
Acel om iti va stii problemele, cauza acestora si ce poti face in situatiile respective