| melypisi a întrebat:

am si eu o dilema, cum imi pot castiga increderea in mine, ce trebuie sa fac? Am avut o perioada in care mi-a scazut stima si numai am deloc incredere in mine, va rog dati-mi un sfat ( dau funda)

3 răspunsuri:
| storyofmylife a răspuns:

Nu cred ca sunt in masura sa iti dau un sfar real, eu de altfel confruntandu-ma cu nesiguranta. dar totul porneste din mintiile noastre. in cazul in care esti nesigura din cauza aspectului tau, poate ar trebuie sa te ingrijesti mai mult. daca neincrederea vine din cauza parerilor inconjuratoare, cel mai bine este sa inveti cum sa le eviti si sa te concentrezi asupra ta. increderea de cele mai multe ori o castigam infranfandu-ne fricile. petrece putin timp in singuratate si reflecta asupra a ceea ce s-a intamplat pana acum de te-a adus in aceasta situatie. e nevoie de timp, deoarece nu o castigi peste noapte. invata sa fi pozitiva indiferent de cat de grea ar fi viata. cauta pe internet mai multe despre acest subiect. iti doresc bafta!

| 101Aem a răspuns:

Incearca sa faci lucruri la care te pricepi, care iti plac, petrece tip cu adevaratii tai prieteni. Daca ai prieten e mai bine pentru ca te ajuta el, daca nu ai si incerci sa-ti faci si daca la asta te referi cand zici ca nu ai incredere in tine. incearca prima data sa povestesti cu el ca prieteni si daca vezi ca incepi sa te apropi de el ii poti spune dar fa-o fata in fata si privindu-l in ochi e mai bine.Incearca nu ai ce pierde big grin Bafta! FUNDA?

| pinkpumpkin a răspuns:

In cazul in care ai inceput sa devii timida, adica sa nu spui ceva din cauza faptului ca vei fi considerata "proasta", crede-ma ca nu trebuie sa tii in tine ceea ce ai de spus.Sunt multe persoane care vorbesc mult si degeaba, fara sa le fie rusine si pe langa asta, de multe ori sunt considerate "tari".Ia-ti inima in dinti si spune ce ai de spus.
In cazul in care iti este frica sa faci ceva (eventual ceva nou) din cauza ca se va rade de tine, eu sincer cred ca prietenii adevarati te vor incuraja, cei falsi vor rade(sau nu le va pasa) si pe restul nu-i va interesa.Nu trebuie sa-ti pese tie de parerile altora, avand in vedere ca orice ai face, prejudecati exista.
Bafta!