| unnumesecret a întrebat:

Buna TPU... am si eu o intrebare :verbul au sa plece e cumva locutiune verbala... fundita

Răspuns Câştigător
| LoL a răspuns:

Nu...este timpul viitor(popular) al verbului a pleca happy
fundita?puppy dog eyespuppy dog eyespuppy dog eyes

6 răspunsuri:
| mAtaaIsAPiTziFrOmDaaClubb a răspuns:

Nu...e la timpul viitor

| eu_3382 a răspuns:

Nu nu este...o locutiune verbala trebuie sa se poate inlocui cu un verb si are si alte parti de vb in structura ei(lo cutiunii verbale) o loc.verbala e ceva de genu,, a dat ortul popii''care se poate inlocui cu a decedat

| bombănucleară a răspuns:

Nu,e verb predicativ la timpul viitor.

| Alina97 a răspuns:

Nu estehappy

| Mitrenel a răspuns:

Nu

| mTk273 a răspuns:

Nu e big grin. este forma populara a viitorului (au sa plece sau vor plecawinking Sper ca te-am ajutat!