| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o mica problema.
In clasa a v,imi placea de un baiat,defapt toate fetele,aproape il placeau,dar atunci eram mica.Dar intr-o zi pe o retea sociala am marturisit ca il plac,iar el a raspuns ca si el ma place,dar nu am fost impreuna,doar eram in a v.Tin sa mentionez ca el are acum aceeasi varsta ca mine.
Toate acestea s-au petrecut in vacanta de vara,iar de atunci imi este rusine sa vorbesc cu el,raspund indiferenta, iar vocea mi se face putin tremuranda si inceata.Tot asa am continuat, pana in a 7-a.Dar soarta sau destinul tot incearca sa ne indragosteasca iarasi:situatiile ne faceau sa vorbim,la patinoar m-a invatat sa patinez,iar eu ca proasta m-am tinut de geaca lui si am cazut,etc.

Acum numai simt nimic pentru el,dar tot ma comport cum sm mentionat mai sus.
Imi puteti da niste sfaturi,sau ceva de genul, mai ales ca eu sunt tocilara :\.

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

In primul rand urasc vorba asta "tocilar/a"!
Nu esti tocilara! Daca esti inteligenta, daca inveti la toate materiile si daca iti faci temele la tot asta nu inseamna ca esti tocilara!

Un tocilar invata numai pentru note si uita totul a 2-a zi. Toceste lectia pentru note. Este un vanator de note!
Cei care folosesc aceasta denumire o folosesc gresit!
Este o diferenta majora intre o persoana care invata de placere la tot intrucat este inteligenta si poate si un tocilar care sta ca nebunul noaptea sa invete mot a mot o lectie pe care o va uita dupa ce isi va lua nota de 10.
Deci te rog, nu mai folosi acest cuvant!
Se vede clar ca ai o impresie gresita despre tine.
Nu este bine sa gandesti asa despre tine.
Si eu am fost si sunt numit tocilar de foarte multe persoane care nu pot intelege faptul ca m-am nascut cu o memorie vizuala excelenta. Ce inseamna asta? Daca ma uit la lectie vreo 10 minute, pot sa ti-o reproduc cuvant exact ca in caiet.
La mate, fizica nu uit niciodata formulele intrucat pur si simplu nu pot... Odata ce am o poza fixata in memorie nu o mai uit.

Asta nu ma face tocilar! Un tocilar isi pierde timpul ca sa invete doar pentru note! Nu ramane cu nimic dupa ce primeste acea nota buna!

Gandeste-te bine daca mai simti sau nu ceva pentru el. Daca te-a invatat sa patinezi atunci este clar ca baiatul te simpatizeaza sau cel putin nu te uraste. Pana la urma a pierdut putin timp cu tine, nu?
Daca nu ii pasa, daca nu ii placea sa stea cu tine atunci nu facea asta.

Nu te mai gandi la faptul ca "esti o tocilara" intrucat asta nu este adevarat. Esti inteligenta si atat! Asta este o cu totul alta poveste!

Te comporti asa pentru ca esti timida. Nu esti obisnuita sa stai pe langa baieti.
Iti aduci aminte ca il placeai si de aici vin emotiile...

Nu ai ce face. Probabil ca esti o persoana introvertita asa cum sunt si multi altii. Ce inseamna asta?
Pai o sa vorbesti normal si o sa te comporti normal atunci cand o sa te obisnuiesti cu prezenta acestui baiat pe langa tine.

Zambeste si incearca sa nu te mai gandesti la propriile defecte! Este treaba celor din jur sa-ti scoata ochii cu acele defecte, nu a ta...
Daca te gandesti la defecte si uiti de calitati atunci incepi sa capeti neincredere. Dupa neincredere vin si celelalte neplaceri.

Succes!